Dušan Sloboda: Eurofondy sa rozkrádajú a používajú na druhoradé aktivity

“Eurofondy sa okrem všadeprítomného rozkrádania používajú na financovanie druhoradých aktivít, často hlúpych, zbytočných a predražených,“ tvrdí Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika pre verejnú správu a regionálnu politiku, v rozhovore pre Bratislavský kuriér.

Bratislava šetrí na elektronických aukciách milióny eur. Tvrdí sa to v správe pre Hodnotenie samosprávnych opatrení (HSO) za II. kvartál 2014.

Ako šetrí samospráva na elektronických aukciách?

Príklad Bratislavy spomínaný v správe pre Hodnotenie samosprávnych opatrení (HSO) za II. kvartál 2014 je ďalším z radu potvrdení, že ak sa na začiatku dobre zadefinujú podmienky obstarávania (vrátane požadovanej kvality a záruk) a samospráva sa následne vydá cestou skutočnej súťaže, výsledkom môže byť výrazná úspora peňazí daňovníkov až v desiatkach percent. Kým sa neprestanú v tejto krajine tunelovať verejné rozpočty a nezačne byť uplatňované právo a spravodlivosť, rozdiel v kvalite služieb ponúkaných verejnou správou u nás a napr. v susednom Rakúsku ostane priepastný. Nezachránia nás ani eurofondy, či vyššie dane, skôr naopak.

V čom je elektronická aukcia výhodná?

Tak, ako človek, ktorý predáva obraz, získa zaň lepšiu cenu (vyššiu sumu), ak je v aukcii viac záujemcov, tak i samospráva získa lepšiu cenu (nižšiu sumu), ak je v aukcii viac záujemcov, ktorí požadovaný tovar alebo službu majú záujem samospráve dodať, pričom ako v každej aukcii, víťazom môže byt len jediný.

Čo myslíte pod vyjadrením „ak sa samospráva vydá cestou skutočnej súťaže“?

Na Slovensku vládne formalizmus a zázračná formulka „v súlade so zákonom“. Mnohé zlodejiny ako sú predražené nákupy, či predaje pod cenou na ministerstvách, štátnych podnikoch, či v samosprávach, sú často kryté tým, že deravý zákon porušený nebol. Preto treba rozlišovať formálne súťaže (aby bol proces v súlade s literou zákona) a skutočné súťaže (aby bol proces v súlade s duchom zákona a v súlade s morálkou, etikou a sedliackym rozumom). Ak sa teda samospráva vydá cestou skutočnej súťaže – tzn., že súťaž nie je vopred šitá na mieru konkrétneho dodávateľa a viacerí potenciálni dodávatelia v konkurencii o zákazku súťažia, vždy je konečná cena nižšia, ergo nás – daňovníkov – celý špás stojí menej.

A ako ste to mysleli, „že nás nezachránia eurofondy, vyššie dane, skôr naopak“?

Štát v mene poskytovania prehnane širokej ponuky často nekvalitných verejných služieb zvyšuje v posledných rokoch rôzne dane. Vyššie daňovo-odvodové zaťaženie a nezmyselné regulácie však bránia podnikateľom zamestnávať ľudí, ľuďom zamestnať sa, či rozbehnúť vlastný malý biznis. V konečnom dôsledku zamestnanosť stagnuje, štát rastie a za vyššie dane neposkytuje občanom vyššiu kvalitu služieb. Politici rôznych táborov roky spievali spoločnú pesničku s refrénom „eurofondy znížia regionálne rozdiely“. Nestalo sa tak, eurofondy naopak zvýšili priestor pre korupciu, a napriek miliardám eur na Slovensku ani po desiatich rokoch od vstupu do EU nemáme kvalitne regionálne cesty, ani diaľnicu z Bratislavy do Košíc, nemáme zreformovaný vzdelávací systém atď. Eurofondy sa okrem všadeprítomného rozkrádania používajú na financovanie druhoradých aktivít, často hlúpych, zbytočných a predražených – prosto neraz idú tie peniaze na veci, na ktoré by si ich nikto z politikov netrúfol míňať, ak by sa jednalo len o peniaze – dane – našich občanov.

Robert Lattacher, rozhovor bol uverejnený dňa 27. augusta 2014 v dvojtýždenníku Bratislavský kuriér a nájdete ho tu.

Navigácia