KI v spolupráci s partnermi organizovali dňa 7. marca 2024 v Bratislave diskusný večer, ktorý sa konal symbolicky pri temnom výročí takzvaného Víťazného februára 48, ktorý bol na ďalšie štyri desaťročia prehrou pre slobodu a demokraciu.
O tejto téme sme hovorili symbolicky v deň narodenia 1. československého prezidenta, humanistu a filozofa Tomáša Garrigue Masaryka, ktorý stál pri zrode československej demokracie.
Pozrite si videozáznam a fotogalériu z podujatia.
Aké jednoduché je zlikvidovať slobodu, demokratické inštitúcie a právny štát? Čo nám o tomto príbehu hovorí február 48? Aké spôsoby vtedy používali komunisti a čím sa inšpirujú dnes tí, ktorí si myslia, že ak vyhrali voľby, môžu všetko?
Program
1. Premietnutie filmu Osudy Jaroslava Faboka: Čo mi dalo väzenie
Tajomník Demokratickej strany Jaroslav Fabok bojoval proti obom totalitám 20. storočia. Komunisti ho uväznili v čase Víťazného februára, dostal pôvodne trest smrti, zmenený na doživotie. V komunistických krimináloch strávil ako jeden z najdlhšie väznených politických väzňov režimu 16 rokov.
2. Premietnutie filmu Osudy rodiny Miglierini
Symbolom dvoch totalitných režimov, ktoré svojou ničivou silou poznamenali 20. storočie, sú nacistické koncentračné tábory a sovietske gulagy. Hrdina nášho dnešného príbehu Salvator Miglierini pomáhal chrániť iného človeka pred tými prvými, on sám však nakoniec skončil u tých druhých.
3. Diskusia
Eva Mosnáková, pamätníčka prvej Československej republiky aj oboch totalít, obe sa dotkli jej rodiny, jej manžel Vladimír Mosnák ako demokrat prežil počas vojny Mauthausen a skončil v 50.rokoch v Jáchymove; pani Mosnáková je dodnes aktivistkou vo veciach verejných
Tomáš Zálešák, politológ a publicista, jeho témou je totalitarizmus, autor knihy o totalitarizme Diablova práca
Jerguš Sivoš, predseda Správnej rady ÚPN a historik, ktorý sa venuje téme demokratického protikomunistického odboja aj Štátnej bezpečnosti
Moderovali publicisti Soňa Gyarfašová a Tomáš Mrva.