aktuality.sk: Fico vs. Radičová. Ako je to v skutočnosti s čerpaním eurofondov?

Odkedy má Slovensko možnosť čerpať eurofondy, táto téma je pravidelne zneužívaná v politickom boji. Vláda, ktorá je v danom čase pri moci, sa vždy vyhovára na tú predchádzajúcu a sľubuje zlepšenie pri využívaní zdrojov EÚ. Aj premiér Robert Fico tak opakovane robí a pri otázkach na nedostatočné tempo čerpania fondov sa vyhovára na Radičovej vládu.

Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda sa preto rozhodol bližšie pozrieť na to, ako je to s čerpaním eurofondov v programovom období 2007 – 2013 (možno ich čerpať až do konca roka 2015) a zodpovednosťou jednotlivých vlád.

Ako vyplýva z analýzy KI, Radičovej vláda za 21 mesiacov zazmluvnila 27 percent a vyčerpala takmer 20 percent fondov dostupných na aktuálne programovacie obdobie. Priemerné mesačné tempo zazmluvňovania tak bolo na úrovni 1,29 percenta a priemerné mesačné tempo čerpania dosahovalo 0,95 percenta, čo znamená, že Radičovej vláda zazmluvňovala a čerpala fondy rýchlejším mesačným tempom, než Ficove vlády.

„Keď bude Robert Fico najbližšie pred kamerami ukazovať prstom na toho, koho vláda môže za dnešný stav úrovne čerpania eurofondov, hlavného zodpovedného nájde v zrkadle,“ uzatvára analytik KI Dušan Sloboda.

Viac nájdete v článku portálu aktuality.sk zo dňa 6. februára 2014 tu.

Navigácia