aktuálne.sk: Sú eurofondy zbytočné? Čo by prinieslo ich zrušenie

Potrebuje Slovensko eurofondy, alebo by mu bolo lepšie bez nich? Celé roky sa hovorí, čo všetko sa za ne postavilo či zrekonštruovalo, no podľa kritikov to vôbec nebolo výhodné. Predseda SaS Richard Sulík dokonca navrhuje, aby sa eurofondy zrušili.

To, že pomer medzi tým, čo dávame EÚ, a dostávame, naozaj nie je taký výhodný, potvrdzujú i údaje INESS – Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz. Podľa ich prepočtov sme v rokoch 2004 až 2015 dostali z EÚ viac ako 17 miliárd eur, zatiaľ čo Únii sme odviedli 7,5 miliárd. Keď sa však k tomu prirátajú prostriedky vynaložené na spolufinancovanie projektov (4,3 miliárd eur), slovenský vklad sa zvýši na takmer 12 miliárd. Z toho vyplýva, že na každé jedno vyčerpané euro dali Slováci 68 centov, a to je dosť vysoký podiel. „Eurofondy boli založené najmä s cieľom vyrovnávať regionálne rozdiely. Ani viac ako desať miliárd eur však tvár Slovenska nezmenilo, východ a stred je chudobnejší ako západ,“ uviedol pre Aktuálne.sk analytik INESS Radovan Ďurana.

Podobný názor má i Dušan Sloboda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Ako upozornil, k eurofondom sa kriticky vyjadruje už od roku 2003. „Nie sú systémovým nástrojom. Mali pomôcť regiónom a samosprávam, ale nepomohli, lebo samosprávy potrebovali financovať iné aktivity. Takto boli odkázané na peniaze EÚ,“ vysvetlil pre náš portál.

Viac nájdete v článku aktuálne.sk zo dňa 11. marca 2016 tu.

Navigácia