HN: Banskobystrický samosprávny kraj: nižší dlh a nezamestnanosť

Prepustil desiatky úradníkov, splatil sedem rokov staré dlhy nemocníc a prehodnotil nevýhodné zmluvy. Jedným z hlavných zámerov volebného programu súčasného župana Vladimíra Maňku bolo aj zníženie nezamestnanosti.

„Pomohli sme ju znížiť aj tým, že sme významne čerpali peniaze z európskych fondov a že sme podporovali cestovný ruch,“ vysvetľuje Maňka. Faktom je, že nezamestnanosť klesla približne o percento. No odborníci nesúhlasia s tým, že má na tom samospráva výrazné zásluhy. Podľa Matúša Pošvanca, riaditeľa Nadácie F. A. Hayeka, kompetencie VÚC nesiahajú k riešeniu nezamestnanosti. „Považujem to skôr za politické heslo, ktoré sa dobre počúva, avšak nie je platné,“ vysvetľuje Pošvanc. Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda dodáva, že v kraji pretrvávajú významné rozdiely v miere nezamestnanosti medzi regiónmi, pričom k jej poklesu nepomohli ani eurofondy.

“V Banskobystrickom kraji sú, podobne ako na Slovensku ako takom, badateľné významné rozdiely v miere nezamestnanosti medzi regiónmi, pričom k ich poklesu nepomohli ani eurofondy. V čase nášho vstupu do EÚ v máji 2004 boli v prvej desiatke okresov SR najviac postihnutých nezamestnanosťou až štyri z trinástich okresov Banskobystrického kraja (Rimavská Sobota, Revúca, Veľký Krtíš a Poltár), pričom v súčasnosti sú všetky zmienené okresy stále v tej istej nelichotivej pozícii (s mierou nezamestnanosti medzi 23 až 32%). Kompetencie regionálnej samosprávy v oblasti politiky zamestnanosti a vplyvu na rast či pokles nezamestnanosti sú pomerne obmedzené. Kľúčové sú totiž rozhodnutia centrálnej vlády o tom, aké vysoké je daňovo-odvodové bremeno a regulácie pre podnikanie, kde sa budú stavať diaľnice a modernizovať železnice, kam sa prerozdelia eurofondy a investičné stimuly, alebo ako a či sa bude reformovať školstvo, pričom o skutočnom duálnom modeli odborného školstva vláda ani nechyruje. Regionálne samosprávy v rámci balíka kompetencií, ktorý majú, sú tak často len v pozícii štatistov,” uviedol pre HN k téme analytik KI Dušan Sloboda.

Viac nájdete v článku denníka Hospodárske noviny zo dňa 7. novembra 2013 tu.

Navigácia