HN: Vláda premárnila šancu. Prídeme o miliardu eur

Slovensko nestihne minúť celý balík peňazí od Bruselu. Prepadne približne miliarda eur. O ďalšie milióny prídeme pre pochybenia.

Na roky 2007 – 2013 sme mali na míňanie vyčlenených 11,5 miliardy eur. Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny už avizoval, že predpokladá čerpanie na úrovni 92 percent. Podľa analytika Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušana Slobodu však nie sú tieto čísla smerodajné.

„Tohtoročné šialené preteky v čerpaní smerujú do mohutného finišu. Avšak, tupé čísla o čerpaní nehovoria vôbec nič o tom, ako sa tie miliardy eur minuli a koľko z nich šlo na predražené a zbytočné tovary a služby, koľko z nich zhltla v eurofondoch všadeprítomná korupcia a klientelizmus,“ povedal.

„Bašovanie prvej Ficovej vlády v eurofondoch – a to zďaleka nejde len o neslávne známy národniarsky nástenkový tender či kauzu smeráckych sociálnych podnikov – si s oneskorením sebe vlastným všimla i Európska komisia, ktorá zoslala na druhú Ficovu vládu smršť audítorských návštev a súvisiacich nepekných správ. Tie odhalili systémové chyby a mali za následok opakované pozastavenie financovania niektorých operačných programov zo strany únie. Odstraňovanie chýb a zahládzanie prešľapov stálo vládu nemálo času, a aj to sa odrazilo na spomalení tempa čerpania,“ dodáva Sloboda.

Viac nájdete v článku denníka Hospodárske noviny zo dňa 28. decembra 2015 tu.

Navigácia