Ivan Kuhn pre SITA: Základným problémom eurofondov je netransparentnosť celého procesu

Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Ivan Kuhn upozorňuje, že z nového programového obdobia už uplynuli dva roky a s čerpaním eurofondov sa takmer ani nezačalo.

“Je preto vysoko pravdepodobné, že ani v tomto programovacom období nebude transparentnosť na prvom mieste a na konci programovacieho obdobia opäť zažijeme čerpací finiš so všetkými negatívami a rizikami,” uviedol Kuhn pre agentúru SITA. Na Slovensku sa podľa analytika už od vstupu do EÚ považuje za základné kritérium úspešnosti využívania eurofondov percento čerpania. A nie to, ako zmysluplne sa využívajú, či prispievajú k deklarovaným cieľom, teda k znižovaniu regionálnych rozdielov.

“Základným problémom eurofondov je netransparentnosť celého procesu rozhodovania o ich prideľovaní a následnom čerpaní,” uviedol Kuhn. Za exemplárny prípad označil tzv. nástenkový tender. Hektické čerpanie eurofondov predošlého programového obdobia na poslednú chvíľu môže podľa analytika výrazne zvýšiť riziko, že sa pri kontrahovaní, tendrovaní, alebo samotnej realizácii projektov spravili chyby, ktoré budú mať za následok vracanie peňazí do rozpočtu EÚ.

Pôvodne publikované v agentúrnej správe SITA dňa 7. januára 2016 tu.

Navigácia