Korzár: Analytici: Knapíkov tender bol netransparentný

Neštandardné, netransparentné, ba až klientelistické konanie. Takto hodnotia Korzárom oslovení analytici postup košického exprimátora Františka Knapíka (KDH) v prípade vyplatenie dodatočnej odmeny firme. Tá pre mesto robila externého poradcu na modernizáciu mestskej hromadnej dopravy. Podľa súčasného vedenia magistrátu prišla mestská kasa o viac ako 433-tisíc eur. Exprimátor to odmietol s tvrdením, že išlo o štandardný proces. Mesto podalo na polícii trestné oznámenie.

Samotné využitie externého poradcu pri eurofondoch považuje Ivan Kuhn z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika za bežné. Aj to, že dostane fixnú odmenu plus percentá zo sumy, ak je žiadosť úspešná. Za neštandardné nemožno považovať ani fixnú odmenu bez ohľadu na výsledok, alebo iba percentá zo získanej sumy. Čo však za neštandardné v prípade tohto košického tendra považuje, je, že sa percentá dostali dodatočne až do samotnej zmluvy, ale v súťažných podmienkach neboli.

Kuhn poukázal aj na ďalší problém. Súťažné poklady si potenciálni súťažiaci mohli zobrať od 26. júna do 3. júla 2009. „Reálne sa do súťaže mohli zapojiť iba tí, ktorí o podklady požiadali v úseku 7 kalendárnych dní (26. 6. bol piatok, 3. 7. 2009 tiež – pozn. red.), teda reálne 5 pracovných dní (26. 6. to len málokto mohol stihnúť – pozn. red.). Je to síce zrejme v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, ale výrazne to limituje pravdepodobnosť, že by sa zapojilo viac subjektov, a tým sa zvýšila šanca na nižšiu cenu,“ konštatuje Kuhn.

Čítajte ďalej v článku denníka Korzár zo dňa 10. mája 2011, kde sa k téme vyjadril i analytik KI Ivan Kuhn. Viac na stránkach denníka Korzár tu.

Navigácia