Mimovládne organizácie odsudzujú predvolebné aktivity SNS

31. mája 2006 podal hovorca Slovenskej národnej strany podnet na zákaz činnosti občianskeho združenia Za krajšiu Žilinu. Svoje podanie ministrovi vnútra odôvodňuje tým, že vraj združenie vyvíja činnosť vyhradenú politickým stranám, čo je v rozpore so zákonom o združovaní občanov. Tŕňom v oku mu sú mu aktivity ako novembrová “demonštrácia proti násiliu a slotalite”, diskusie s opozičnými stranami s cieľom napomôcť ich koordinácii pri nastolení zmien v meste Žilina, alebo kritika žilinského primátora Slotu v médiách.

Je naozaj smutné, keď politická strana, uchádzajúca sa o miesto v Národnej rade SR, ešte ani v roku 2006 nechápe rozdiel medzi politikou straníckou a politikou občianskou. Kým cieľom prvej je uchopenie a uplatňovanie politickej moci, podstatou politiky občianskej je podieľanie sa na správe vecí verejných – politika slobodných názorov a slobodných občanov, nezviazaná korzetom ideológie politickej strany. Toto je ústavným právom každého občana Slovenskej republiky, bez ohľadu na to, či vystupuje ako aktívny jednotlivec, alebo sa združí s ďalšími občanmi.

Podporujeme aktivity združenia Za krajšiu Žilinu, upozorňujúce nielen občanov mesta, ale celú krajinu na nedemokratické postupy Jána Slotu. Tento politik nás znovu a znovu presvedčuje, že pojmy ako sloboda a demokracia sú mu veľmi vzdialené. Považujeme ho za politika, ktorému keď nevyhovuje ľud, tak sa ho snaží vymeniť. Akoby bola jeho vzorom politika prezidenta Lukašenka; a jedine to, že nemá jeho moc, nás chráni pred tým, aby sa nešlo „na tankoch na Maďarov“, či „na tankoch na občanov“.

Pozornosť ministerstva vnútra by sa mala zamerať nie na občianske združenie, ktoré chráni a bráni normálny zdravý vývoj Žiliny, ale najmä na výroky a činnosť Jána Slotu a jeho strany – napríklad za zjavné prejavy rasovej neznášanlivosti, alebo za hanobenie národností. Nehovoriac o značnom osobnom podieli Jána Slotu na vulgarizácii politickej diskusie, prekračujúce nielen hranice dobrého vkusu, ale aj základnej morálky. Apelujeme aj na médiá, aby úplne nerezignovali aj na svoju kultúrnu funkciu a s istými výrokmi a prejavmi Jána Slotu zaobchádzali rovnako ako s materiálom, ktorý je možné odvysielať až po patričnom varovaní a po 22 hodine.

Je príznačné, že predstavitelia SNS vystupujú proti svojim vlastným občanom, proti obyvateľom Žiliny len preto, že majú iný názor. Je príznačné, že sa snažia zakázať akúkoľvek aktivitu, ktorá nepríjemne ruší ich mocenský monopol. Je príznačné, že útočia na samý základ demokratických princípov našej krajiny. Hrozíme sa predstavy, že by sa takíto ľudia po najbližších voľbách opäť mohli dostať k moci.

Odvolávame sa na Ústavu SR – čl. 2, ods. 1: „Štátna moc pochádza od občanov …“! Preto a práve preto, aby Ján Slota a jeho strana svojim konaním nedemontovali ústavné zriadenie našej krajiny, plne sa staviame na podporu občianskeho združenia „Za krajšiu Žilinu“, ktoré sa snažia zakázať len preto, lebo odvážne prejavuje iný názor, ako majú oni.

Nepochybujeme, že Ministerstvo vnútra SR zamietne právne irelevantný podnet hovorcu SNS na rozpustenie žilinského občianskeho združenia. Dúfame súčasne, že ministerstvo vnútra svoje stanovisko presne a jasne odôvodní. Pretože evidentne medzi námi stále žijú ľudia, uchádzajúci sa o politickú moc, ktorí nechápu ani základné princípy slobodnej, demokratickej, občianskej spoločnosti, a treba im ich opakovane vysvetľovať.

Veríme, že každý súdny občan so zdravým rozumom si plne uvedomí vplyv konania predstaviteľov SNS na našu krajinu a prejaví to príslušne aj vo voľbách do NR SR.

Podpísané organizácie:

Občianske združenie Brečtan, Daniel Darida
Občianske združenie Lepšia Šaľa, Jozef Mečiar
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Ondrej Dostál
Aliancia Fair – Play, Zuzana Wienk
Občan a demokracia, Šarlota Pufflerová
Transparency International Slovensko, Emília Sičáková – Beblavá
Občianske združenie Empatia, Rasťo Tarhaj
MV SZOPK Bratislava, Katarína Šimončičová
Spoločnosť pre trvalo udržateľný život SR, Mikuláš Huba
Centrum environmentálnych aktivít Trenčín, Richard Medal
OZ TATRY, Rudolf Pado
Za Matku Zem Bratislava – Pavol Široký
SOSNA, Štefan Szabó
Združenie mladých katolíckych žurnalistov NETWORK SLOVAKIA, Terézia Kolková
DES – Dubnická environmentálna skupina, Marek Kurinec
Združenie Slatinka, Martina Paulíková
Občianske združenie Diaľnica a ľudia Považská Bystrica, Jaro Dunaj
Klub Strážov, Juraj Smatana
REC Slovensko, Michal Deraj
Ľudia proti rasizmu, Daniel Milo
Iniciatíva Naše mesto, Bratislava, Ľuboš Hajdin
Občianske združenie Moruša, Tomáš Linsel
Nadácia Ekopolis, Peter Medveď

Podpísaní jednotlivci:

Peter Getting, publicista a prozaik
Vladimír Pirošík, právnik
Ivan Rončák, politológ a publicista
Marcel Zajac, environmentalista
Ľubica Trubíniová, environmentalistka
Milan Barlog, ekológ
Róbert Oružinský, lesník – ekológ
Peter Hodál, právnik

Navigácia