Pravda: Diaľnicu pri Ružomberku možno Brusel nezaplatí

Financovanie 15–kilometrovej diaľnice medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorej súčasťou je aj dvojkilometrový tunel Čebrať, dostane možno stopku od Európskej únie.

Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku upozorňuje, že komisia môže konať. “V prípade vážnych pochybení alebo zneužívaní prostriedkov rozpočtu únie môže Európska komisia rozhodnúť o tom, že projekt nebude z eurofondov preplatený. V tom prípade by sa zazmluvnené náklady projektu museli hradiť v plnej miere zo štátneho rozpočtu,” vraví Králik, ktorý zároveň dodáva, že ak nenastane prípadná náprava vo veci,

Európska komisia môže prípad predložiť Súdnemu dvoru Európskej únie. Podobného názoru je aj analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Ivan Kuhn. “Ak Európska komisia bude mať pochybnosti o spôsobe, ako prebehlo obstarávanie, môže pozastaviť preplácanie výdavkov na tento projekt,” myslí si Kuhn. Rezort dopravy pod vedením Jána Počiatka (Smer) sa k prebiehajúcemu tendru zatiaľ vyjadrovať nechce a podľa hovorcu ministra dopravy Martina Kóňu nechcú ani špekulovať o možných rozhodnutiach v Bruseli.

Viac nájdete v článku denníka Pravda zo dňa 14. júna 2012 tu.

Navigácia