Pravda: Eurofondy nepomohli tam, kde bolo treba

Pýchou tejto vlády malo byť využitie eurofondov. Vďaka nim chcela znížiť rozdiely v regiónoch, podporiť zamestnanosť či pomôcť k začleneniu Rómov. Po štyroch rokoch vládnutia sa situácia rómskej menšiny nezmenila a chudobné regióny zostali chudobnými.

Súčasná vláda podľa analytika Dušana Slobodu z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika nenastavila pravidlá rozdeľovania eurofondov tak, aby z nich profitovali najzaostalejšie regióny s najvyššou nezamestnanosťou.

„Hlavným cieľom politikov sa stala snaha za každú cenu eurofondy vyčerpať. O smerovaní eurofondov na Slovensku sa rozhoduje korupčne, dôležitejší ukazovateľ je stranícka príslušnosť starostu či primátora a nie miera nezamestnanosti danej obce či mesta,“ povedal Sloboda, ktorý je autorom analýzy smerovania eurofondov do jednotlivých krajov.

Najviac z eurofondov schválených za Ficovej vlády dostal Žilinský kraj. „Tento kraj má podpriemernú nezamestnanosť a ani jeden z jeho okresov nepatrí do prvej dvadsiatky okresov s najvyššou mierou nezamestnanosti,“ podotkol Sloboda. Žilinský kraj získal viac než Prešovský a Košický kraj spolu. Pričom nezamestnanosť v týchto dvoch krajoch presahuje 17 percent a dvanásť z dvadsiatich okresov s najvyššou nezamestnanosťou sa nachádza práve v týchto dvoch krajoch.

Čítajte ďalej v článku denníka Pravda zo dňa 21. apríla 2010, kde sa k téme vyjadril i analytik KI Dušan Sloboda. Viac na stránkach denníka Pravda tu.

Navigácia