Korupciu sprevádzajúcu čerpanie peňazí, ktoré Slovensku poskytuje únia či iné vyspelé európske krajiny mimo nej, sa doteraz nepodarilo obmedziť žiadnej vláde. Ani pravej, ani ľavej. Ukážkovým príkladom je posledný prípad, keď tri krajiny žiadajú od Slovenska vrátiť 668-tisíc eur poskytnutých z Nórskych fondov.
Analytik KI Ivan Kuhn hovorí, že v princípe celý proces funguje tak, že Slovensko vymáha peniaze od konečného prijímateľa, ktorý pochybil. Tieto financie sa môžu opäť použiť a zostávajú na Slovensku. Vždy to však závisí od toho, v akom štádiu sa príde na chybu a či problém zachytí kontrola na Slovensku, alebo až bruselské inštitúcie. Podľa Kuhna korupcia a klientelizmus nie sú len záležitosťou eurofondov.
„Kdekoľvek, kde sa rozdávajú zadarmo peniaze, pre istú skupinu ľudí je to príležitosť a pokušenie,“ povedal Kuhn. Kľúčom k zníženiu miery korupcie a klientelizmu v takýchto prípadoch je podľa neho len jedno a to je verejná kontrola. A tá sa, ako tvrdí Kuhn, dosiahne len vtedy, ak všetky informácie budú automaticky zverejňované.
Viac nájdete v článku denníka Pravda zo dňa 5. septembra 2012 tu.