Za chyby či podvody, pre ktoré Brusel odmietol uhradiť dotácie z eurofondov, nakoniec zaplatili slovenskí daňoví poplatníci. Išlo o milióny eur, ale presná suma nie je verejnosti známa. Ministerstvá tvrdia, že neprávom získané peniaze od konečných prijímateľov síce vymáhajú, ale je to beh na dlhú trať.
Ministerstvo financií tvrdí, že sumu, o ktorú Slovensko pre porušenie predpisov prišlo, momentálne nie je možné presne vyčísliť, lebo sa ešte neskončilo programové obdobie trvajúce od roku 2007 do roku 2013. Definitívna výška strát bude teda známa až po jeho skončení. “Konečný finančný dopad na štátny rozpočet sa totiž odvíja od miery úspešnosti vymáhania finančných prostriedkov od prijímateľov na základe dodatočného overenia,” uviedol tlačový odbor rezortu financií.
Podľa analytika Ivana Kuhna z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika takáto odpoveď síce nie je nesprávna, ale vníma ju ako priveľmi vyhýbavú. Vysvetlil, že aj keď Brusel niektoré projekty nezaplatí, Slovensku môžu zdroje ostať ďalej k dispozícii a môže ich využiť inak. Otázkou však je, koľko sa už zaplatilo zo štátneho rozpočtu na pochybné projekty a akú sumu sa podarilo štátu vymôcť späť.
Viac nájdete v článku denníka Pravda zo dňa 7. septembra 2012 tu.