Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, revue Impulz a týždenník .týždeň organizovali spoločne dňa 7. novembra 2005 v Mirbachovom paláci v Bratislave slávnostnú prezentáciu českého prekladu knihy Whittakera Chambersa Svědek..."/>

Whittaker Chambers: Svědek

Whittaker Chambers - SvědekKonzervatívny inštitút M. R. Štefánika,

revue Impulz a

týždenník .týždeň organizovali spoločne slávnostnú prezentáciu českého prekladu knihy:

Whittaker Chambers Svědek  

Prezentácia sa uskutočnila dňa 7. novembra 2005 v Mirbachovom paláci v Bratislave.   Knihu vydal pražský Občanský institut, autorkou českého prekladu je Michaela Freiová. V Bratislave ju uviedli predseda redakčnej rady revue Impulz Vladimír Palko, prezident Konzervatívneho inštitútu Peter Zajac, autorka prekladu Michaela Freiová a riaditeľ Občanského institutu Roman Joch.

Whittaker Chambers (1900 – 1961) sa stal v 20. rokoch komunistom a v 30. rokoch pracoval pre sovietsku rozviedku. Na konci 30 rokov sa s komunizmom rozišiel a v roku 1948 dobrovoľne svedčil pred Výborom Snemovne reprezentantov pre neamerickú činnosť. V knihe Svedok (1952) popisuje Chambers svoju skúsenosť s komunizmom, konverziou ku kresťanstvu a s výpoveďou pred Výborom. Kniha je fascinujúcim špionážnym trilerom, ktorý sa naozaj odohral, podáva živé svedectvo o idealizme mladých, inteligentných ľudí, ktorí sa v slobodnej spoločnosti stávali komunistami. Kniha podstatne ovplyvnila amerického prezidenta Ronalda Reagana, ktorý Chambersovi posmrtne udelil najvyššie americké civilné vyznamenania Medailu slobody.

Informácie o prezentácii knihy Svědek v Českej republike nájdete tu. Recenziu knihy Svědek nájdete tu. Predslov ku knihe Svědek nájdete tu.

Navigácia