Slovenský rozhlas: Eurofondy sa budú rozdeľovať podľa prísnejších pravidiel

Takmer 700-tisíc eur z eurofondov za ročný kurz manuálnych zručností pre nezamestnaných, či štvrť milióna eur za dvojročný kurz tkania kobercov pre päťdesiatku ľudí. Podobným projektom by malo v budúcnosti odzvoniť.

Takmer 14 miliárd eur z eurofondov, ktoré v najbližších šiestich rokoch prídu na Slovensko, sa má rozdeľovať podľa nových, prísnejších pravidiel. Brusel aj vláda sľubujú dôsledné kontroly projektov. Odborníci ale upozorňujú, že už príprava rámca čerpania peňazí nie je veľmi transparentná. Každý projekt, s ktorým a žiadateľ bude uchádzať o peniaze z eurofondov, bude musieť mať dopredu stanovené podmienky a jasné ciele, ktoré chce dosiahnuť, sľubuje podpredseda vlády pre investície, Ľubomír Vážny.

Analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda je k sľubom o transparentnosti eurofondov skeptický: „Hovorí sa o tom, že tie eurofondy už konečne budú slúžiť na znižovanie regionálnych rozdielov. Taktiež sú sľuby, že už to bude efektívne a že už to bude transparentné. Takých sľubov sme svedkami stále, keď sa blíži nové programovacie obdobie a tak je to i teraz.“

Podmienky čerpania eurofondov z jednotlivých operačných programov dohadujú za zatvorenými dverami, teda len medzi našou vládou a Bruselom. „My ani nevieme, ako budú tie operačné programy pre obdobie 2014-2020 vyzerať. Pre nich je väčší suverén Európska komisia než ľud, voliči,“ uzatvára pre Rádio Slovensko analytik KI Dušan Sloboda.

Viac nájdete v audioarchíve Rádiožurnálu Slovenského rozhlasu zo dňa 17. decembra 2013 tu.

Navigácia