SME: 70 tendrov, jeden víťaz. Smer odporučil firmu, starostovia poslúchli

Sedemdesiat tendrov, jeden víťaz. Taký je výsledok analýzy verejného obstarávania externého manažmentu na projekty miest a obcí financované z fondov Európskej únie. Štúdiu vypracoval Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

„Pri formálnej kontrole jednotlivých projektov by na súvislosti a väzby zrejme nikto neprišiel. Vynárajú sa len pri porovnaní mechanizmu verejného obstarávania viacerých projektov. Čakalo nás prekvapenie,“ vraví autor štúdie Ivan Kuhn. S kolegami oslovili 36 samospráv, ktoré získali nenávratný príspevok z Regionálneho operačného programu najmä na rekonštrukcie predškolských zariadení, škôl a centier miest a obcí. Zo 111 projektov až 70 malo znaky koordinovaného postupu prepojených firiem. Žiadosti o príspevok pripravovala pre mestá a obce väčšinou firma Star EU. Verejné obstarávanie externého manažmentu zabezpečovala vo viacerých prípadoch spoločnosť Tender Profit. Star EU sa potom zúčastnila na 70 z týchto súťaží. V každom prípade bola ich ponuka najnižšia, a teda víťazná. Celkovo vyhrali v tendroch v hodnote viac ako 1,44 milióna eur.

Spoločnosť Star EU odporučil primátorom a starostom na straníckom sneme v Prešove v marci 2008 generálny sekretár Smeru a v súčasnosti aj minister práce Ján Richter. „Dozvedeli sme sa, že agentúra Star EU je pripravená metodicky nám pomáhať v oblasti projektov, technickej dokumentácie a s prípravou ďalších podkladov,“ povedal vtedy pre SME Mikuláš Krajkovič, starosta obce Vápeník v okrese Svidník. Stretnutie sa konalo za zatvorenými dverami. „Bolo to stretnutie s primátormi a starostami, ktorí boli nominovaní za stranu Smer,“ povedal po stretnutí Robert Fico. „Z našich zistení jednoznačne vyplýva, že z externého projektového manažmentu sa na Slovensku stala jedna z foriem tunelovania fondov Európskej únie,“ hovorí Kuhn.

Čítajte ďalej v článku denníka SME zo dňa 25. augusta 2014 tu.

Štúdiu Externý projektový manažment ako forma tunelovania fondov Európskej únie: 70 projektov Star EU, a.s. nájdete na stiahnutie vo formáte .PDF tu alebo v náhľade nižšie:

Navigácia