Keď sa vlani prevalila kauza Star EU, zdalo sa, že hviezdny úspech tejto firmy je neopakovateľný. Spoločnosť uspela vo verejnom obstarávaní v 70 zo 70 verejných obstarávaní. Na služby externého manažmentu projektov, ktoré boli financované z eurofondov. Ibaže prípad Star EU nie je ojedinelý, ale javí sa ako dokonalá šablóna.
Obce si na manažovanie eurofondov najmú zrejme vopred vybranú firmu tak, že formálne splnia literu zákona o verejnom obstarávaní. Cez prieskum trhu oslovia iba tri spoločnosti, pričom spravidla sa opakujú rovnaké, naprieč celým Slovenskom. Cenové ponuky uchádzačov sú na maxime, ktoré dovoľujú pravidlá únie. V niektorých prípadoch pritom obstarávanie v mene obcí robí firma personálne prepojená na víťazného uchádzača.
Podozrenia z machinácií pri verejnom obstarávaní už v prípade Star EU vyšetrovala polícia, na nič neprišla. Teraz sa objavil nový prípad s tieňom inej politickej strany. Ide o spoločnosť Sensim zo Žiliny, ktorá bola rovnako ako Star EU nadpriemerne úspešná v „súťaži“ o zabezpečovanie externého manažmentu projektov EÚ pre samosprávy. Zo 68 sledovaných obstarávaní vyhrala 67, v jednom jedinom neúspešnom získala namiesto Sensimu zákazku Star EU.
Projekty Sensimu zmapoval analytik Konzervatívneho inštitútu Ivan Kuhn s podporou Nadácie Zastavme korupciu. Kuhn v minulosti upozornil aj na pôsobenie Star EU. Hoci sa príbehy externého manažovania európskych projektov spoločnosťami Star EU aj Sensim datujú ešte do obdobia prvej vlády Roberta Fica, dôležité sú aj pre súčasnosť. Podľa toho, či vládna garnitúra škandály vyšetrí alebo ich zametie pod koberec, sa dá vyčítať, ako transparentne aj dnes pristupuje k eurofondom.
Čítajte ďalej v týždenníku TREND v článku zo dňa 14. októbra 2015 tu.
Štúdiu pravdepodobného ovplyvňovania verejného obstarávania služieb externého manažmentu projektov ako oprávnených nákladov v rámci nenávratných finančných prostriedkov (NFP) z eurofondov nájdete na stiahnutie vo formáte .PDF tu alebo v náhľade nižšie: