TVNoviny.sk: Ako by sa mohlo Slovensko prepracovať k vyrovnanému rozpočtu?

Žiadnej domácnosti dlhy kopiť nedovolia, štátom zatiaľ áno. Zdravý rozum káže hospodáriť vyrovnane.

Peter Gonda, ekonóm a riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika pre TVNOVINY.sk priblížil, ako by sa mohlo k vyrovnanému rozpočtu prepracovať Slovensko: Gonda vidí riešenie v znížení spotreby a administratívy štátu, odbúraní dotácií do podnikateľskej sféry či zefeketívnení sociálneho systému a zdravotníctva.

Rozbujnený štát

Analytik tvrdí, že ak by sa výdavky na mzdy a odvody ľudí, ktorých zamestnáva štát a samosprávy znížili o 20 percent, mohlo by sa ušetriť asi 600 miliónov eur ročne. Úsporami v nákupoch tovarov a služieb, napríklad elektronickým obstarávaním, určením prísnejších limitov či trestaním predražených zákaziek by podľa Gondu mohlo “pribudnúť” asi 350 miliónov eur za rok. Ďalších zhruba 200 až 250 miliónov “vidí”, ak by sa zrušili viaceré, podľa neho zbytočné úrady či agentúry, napríklad Fond národného majetku či Environmentálny fond.

Dotácie pre privilegovaných

Gonda nepovažuje za opodstatnené napríklad štátne príspevky na hypotéky a stavebné sporenie, usporiť by bolo možné asi 70 miliónov eur. Výrazne by sa podľa neho mali obmedziť investičné stimuly firmám, podnikom či do poľnohospodárstva. Napríklad na podpru stratového baníctva by malo ísť v roku 2012 asi 2,5 milióna eur. Analytik nevidí dôvod ani na dotovanie stratových železničných spoločností, ktoré by mali byť aj v nasledujúcom období na úrovni stoviek miliónov eur ročne. Malo by sa prestať s vyplácaním takzvaných vianočných dôchodkov – ročne by sa ušetrilo asi 65 mil eur. Ďalšie úspory ponúka zastavenie jednorazových darov pre novorodencov, asi 200 až 250 miliónov eur by štátu ostalo, ak by prídavky na deti nedostávali všetci rodičia, ale len tí najchudobnejší.

Štátne peniaze by nemali smerovať ani do Matice

Gonda nepovažuje za správne taktiež štátne príspevky Matici slovenskej – úsporu odhaduje na 1,5 milióna eur – divadlu Nová scéna, Lúčnici, SĽUK-u, Hudobnému centru, Maďarskému umeleckému kolektívu „Mladé srdcia“ či Divadelnému ústavu. Zastavením dotovania cirkví by podľa neho bolo možné “vydolovať” 37 miliónov eur. Na štátnu podporu by podľa neho mal zabudnúť aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí či verejnopávna “rozhlasotelevízia”. Veľa si Gonda sľubuje aj od toho, keď sa dane a odvody budú vyberať na jednom mieste. Za potrebnú považuje aj privatizáciu nákladného železničného prepravcu Cargo či Slovenskej pošty, ako aj neskorší odchod do dôchodku a oslabovanie právomocí EÚ vo viacerých oblastiach, napríklad poľnohospodárstve.

Čítajte ďalej v článku na spravodajskom portáli TVNoviny.sk zo dňa 6. októbra 2011, kde sa k téme vyjadroval riaditeľ KI Peter Gonda. Viac na stránkach TVNoviny.sk tu.

Navigácia