TVNoviny.sk: Rozfázovanie projektov z eurofondov

Z Európskej únie totiž máme k dispozícii veľký balík zdrojov, ale zároveň sa rýchlo kráti čas, dokedy ich musíme vyčerpať. A vhodné projekty sú už dlhšie zablokované. Slovenská vláda však má k dispozícii fintu, upozornilo ministerstvo aj oslovený odborník.

Na cestné a železničné projekty sa využívajú peniaze najmä z operačného programu Doprava, ktorý je s 3,2 miliardami eur najväčší spomedzi všetkých jedenástich operačných programov. Z tohto balíka by malo 1,14 miliardy eur smerovať na budovanie diaľnic.

Z nich je naviazaných na konkrétne projekty zhruba 649 miliónov eur, a čo je mimoriadne dôležité, všetky tieto stavby by mali byť v spomínanom roku 2015 hotové. Ďalších približne 495 miliónov eur však zatiaľ “visí v lufte”.

Vzhľadom na “naťahovačky” Slovensko asi napokon využije fintu – takzvané rozfázovanie. “Úsek začneme stavať za eurofondové zdroje z tohto finančného rámca a záverečné práce presahujúce rok 2015 budú v rámci druhej fázy financované z nasledujúceho programového obdobia,” zhrnul pre TVNOVINY.sk hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Na túto alternatívu upozornil aj analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda, ktorý dlhodobo fungovanie eurofondov kritizuje. Očakáva preto, že Slovensku by peniaze na diaľničnú dopravu prepadnúť nemali.

“Ak ministerstvo začne o prípadných problémoch či pripravovaných zmenách a presunoch peňazí rokovať s Bruselom včas, eurofondy určené na dopravnú infraštruktúru by mali byť plne vyčerpané,” poznamenal.

Čítajte ďalej v článku na spravodajskom portáli TVNoviny.sk zo dňa 23. augusta 2012, kde sa k téme vyjadroval analytik KI Dušan Sloboda. Viac na stránkach TVNoviny.sk tu.

Navigácia