TVNoviny.sk: Takto sa delili milióny. Ušlo sa aj vašej obci?

Mnohé slovenské obce mohli vďaka eurofondom opravovať cesty, vynoviť námestia a aj renovovať školy. Zväčša išli peniaze do dedín, kde nie je núdza o žiakov. Uspelo však aj viacero takých škôl, ktorých budúcnosť môže byť vzhľadom na chýbajúce deti ohrozená.

Analytik mimovládneho Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda , ktorý sa dlhodobo venuje problematike eurofondov, dotácie pre malé školy kritizuje. “Je mrhaním peňazí, ak sa za státisíce eur rekonštruujú školičky, ktoré v súčasnosti navštevujú len desiatky žiakov, pričom v nejednom prípade demografická prognóza hovorí, že v najbližších rokoch bude žiakov v nejednej z týchto malých obcí ešte ubúdať,” zhrnul. Sloboda spochybňoval aj správnosť zaraďovania obcí do pólov rastu.

Do zoznamu sa podľa neho dostalo príliš veľa sídiel. Eurofondy by mali podľa rozhodnutia úradov prioritne smerovať do 964 z 2900 dedín a miest. “Čo je tretina všetkých obcí Slovenska,” dodal. Príkladom pre Slovákov by podľa Slobodu mohli byť Dáni a to aj v zlučovaní príliš drobných dedín. “Pôvodných 1 300 obcí a miest postupne zlúčilo do 98 municipalít,” uzavrel.

Čítajte ďalej v článku na spravodajskom portáli TVNoviny.sk zo dňa 5. novembra 2012, kde sa k téme vyjadroval analytik KI Dušan Sloboda. Viac na stránkach TVNoviny.sk tu.

Navigácia