Vyjadrujeme podporu bahájskej komunite v Iráne

KI sa pridáva k výzve mimovládnych organizácií a osobností slovenského spoločenského života na zastavenie násilností a porušovania ľudských práv voči bahájskej menšine zo strany iránskej vlády.

Súčasne zdieľame hlboké znepokojenie Bahájskeho spoločenstva v Slovenskej republike týkajúce sa situácie bahájov v Iráne a vyjadrujeme svoju solidaritu s utrpením bahájskeho spoločenstva. Systematické zhoršovanie zaobchádzania s bahájmi v Iráne zahŕňa svojvoľné zatknutia, väznenie a zastrašovanie a vyvolávanie nenávisti voči bahájom v štátnych médiách.

Za posledné týždne a mesiace sa kampaň namierená proti bahájom ešte zintenzívnila i vzhľadom na zatknutie ďalších 13 bahájov dňa 3. januára 2010. Odmietame hrubé porušovanie najzákladnejších ľudských práv bahájov v Iráne a obávame sa o bezpečnosť iránskych občanov hlásiacich sa k bahájskej viere, obzvlášť o životy siedmych členov neformálneho výboru bahájskeho spoločenstva v Iráne, ktorí sú už od jari roku 2008 väznení v smutne známom Evinskom väzení v Teheráne, pričom doposiaľ nebolo naplnené ich právo na riadny súdny proces.

Obvinenia voči nim sú ničím neopodstatnené a v terminológii islamského práva sú vyjadrené ako „šírenie skazy na zemi”, za čo im môže hroziť trest smrti. Po trojnásobnom zrušení termínu súdu, máme obavy týkajúce sa nového termínu oznámeného na 12. januára 2010.

Žiadame Iránsku republiku, aby dala siedmim väzneným bahájom právo na spravodlivý a otvorený súdny proces. Ak by sa bahájom počas súdneho procesu či po ňom niečo stalo, my spolu s celým svetom, ktorý túto situáciu starostlivo monitoruje, budeme brať iránsku vládu na zodpovednosť.

V Bratislave dňa 9. januára 2010.

Občianske združenie Človek v ohrození

Grigorij Mesežnikov, Inštitút pre verejné otázky

Ondrej Dostál, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika

Ivan Kuhn, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika

Juraj Rizman, environmentalista

Peter Michalica, husľový virtuóz

Jozef Lupták, violončelista

Andrej Bán, fotograf a novinár

Matej Mináč, filmový režisér

Branislav Tichý, Amnesty International Slovensko

Peter Weisenbacher, Amnesty International Slovensko

Daniel Pastirčák, básnik, prozaik, esejista, výtvarník a kazateľ

Mediálne výstupy:

10. január 2010

.týzden.sk/SITA: MVO: Slovenské osobnosti znepokojuje situácia bahájov v Iráne

Súvisiace výstupy:

21. marec 2009

.týždeň: Andrej Bán: Irán: obete viery

18. január 2010

SME.sk: Ariane Sabet: Irán na nás používa stredoveké spôsoby mučenia (Rozhovor Karola Sudora + video)

Navigácia