Výzva premiérovi Ficovi, aby v Číne predložil otázku ľudských práv

Pred očakávanou novembrovou cestou premiéra Fica do Číny na summit krajín strednej a východnej Európy ho mimovládne organizácie a experti vyzvali, aby v Pekingu neignoroval stav ľudských práv najľudnatejšej krajiny sveta.

Vážený pán premiér,

Vo svetle nadchádzajúceho summitu krajín strednej a východnej Európy a Číny, ktoré sa uskutoční v Číne 24.-25. novembra 2015 a bola naňho pozvaná aj slovenská delegácia, by sme Vás chceli vyzvať, aby ste tento summit využili aj na predloženie otázky porušovania ľudských práv v Číne.

Vysoko si vážime čínsky ľud a jeho mnohotisícročnú históriu a kultúru. Našu výzvu nevnímame ako kritiku Číny, ale ako odsúdenie zločinov, ktorých sa tamojší režim dopúšťa a ktoré odporujú ľudskosti a základným morálnym hodnotám civilizácie.

Sme presvedčení, že dobré vzťahy, vrátane hospodárskych vzťahov medzi našimi krajinami, sa dajú uskutočňovať len na základoch vzájomnej úcty a otvorenosti. Touto výzvou chceme prispieť k tomu, aby sa neúcta voči ľudským životom – akou porušovanie ľudských práv iste je – nedostala do základov vzťahov medzi SR a ČĽR.

Nastoľovanie otázky ľudských práv nevnímame len ako formálny akt. Prináša aj hmatateľné výsledky, napríklad v podobe prepustenia pani Zhang Fengying z pracovného tábora v Pekingu, ktorej prepustenie v otvorenom liste žiadali aj poslanci NR SR.

Chceli by sme Vás preto vyzvať, aby ste v rozhovore s predsedom vlády a ďalšími predstaviteľmi ČĽR predložili tieto závažné prípady porušovania ľudských práv:

– násilné odbery orgánov praktizujúcim Falun Gongu. Chceli by sme pripomenúť, že Európsky parlament v rezolúcii 2013/2981(RSP) z roku 2013 vyjadril hlboké znepokojenie nad pokračujúcimi a dôveryhodnými správami o systematickom, štátom povolenom odoberaní orgánov väzňom svedomia, ktorí s tým nesúhlasia, v ČĽR, vrátane vysokého počtu stúpencov hnutia Falun Gong a vyzval EÚ a jej členské štáty, aby upozorňovali na odoberanie orgánov v Číne. Chceli by sme Vás požiadať, aby ste sa otvorene prihlásili ku stanovisku EP a požiadali o postavenie bývalého čínskeho prezidenta Jiang Zemina, ktorý násilné odbery orgánov nariadil, pred medzinárodný súd,

– pokračujúce potláčanie minoritných skupín ako sú Tibeťania, Ujguri, praktizujúci Falun Gongu a kresťania, ktorí praktizujú svoju vieru mimo štátom podporovaných cirkví. Hoci systém pracovných táborov bol formálne zatvorený v roku 2013, úrady naďalej používajú mnoho druhov ilegálneho zadržiavania, vrátane „čiernych väzení“, „právnych prevýchovných tried“, „študijných tried“, nemocníc pre duševne chorých, atď. na svojvoľné zadržiavanie ľudí bez formálneho obvinenia či odsúdenia. V súčasnosti je v nich podľa odhadov ľudskoprávnych skupín zadržiavaných okolo 500.000 ľudí. Chceli by sme Vás požiadať, aby ste predstaviteľov ČĽR vyzvali k ukončeniu ilegálneho potláčania minoritných skupín a k upusteniu od všetkých foriem ilegálneho zadržiavania,

– špeciálne upozorňujeme na prípad kresťanského právnika Gao Zhishenga (Kao Č’-šenga), ktorý bol opakovane väznený a mučený od roku 2006. Právnik Gao sa počas svojej kariéry advokáta zastával ľudí, ktorým štát zobral pôdu, kresťanov, členov podzemnej cirkvi a v posledných rokoch svojej praxe aj nasledovníkov Falun Gongu. V auguste 2014 ho z väzenia prepustili, ale je držaný pod prísnym policajným dozorom vo svojom rodnom meste v provincii Shaanxi. Chceli by sme Vás požiadať, aby ste predstaviteľov ČĽR vyzvali k prepusteniu Gao-a na slobodu a k tomu, aby mu opäť bolo umožnené vykonávať advokátsku prax.

S úctou,

Slovenská asociácia Falun Gong
Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika
Tibetská asociácia
OZ Človek v ohrození

Navigácia