Žurnál: Zlatá eurobaňa

Pravica či ľavica – keď je reč o podozreniach z klientelizmu pri čerpaní eurofondov, je to jedno. Obe vlády obišli chudobné regióny

Obe vlády sľubovali, že z peňazí únie podporia prednostne regióny s najvyššou nezamestnanosťou a slabou infraštruktúrou. Do prvej desiatky najslabších okresov dlhodobo patrili okresy Rimavská Sobota, Revúca, Veľký Krtíš, Kežmarok, Trebišov, Rožňava, Sobrance, Košice – okolie, Sabinov, Poltár. Ani jedna vláda tieto okresy, až na Rimavskú Sobotu, pri eurofondoch neuprednostnila.

Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KI) Dušan Sloboda analyzoval smerovanie peňazí do jednotlivých regiónov v programe Lokálna infraštruktúra v rokoch 2004 až 2006, ktoré prerozdeľovalo ministerstvo výstavby najmä za Dzurindovej vlády. Podľa výsledkov štúdie v prepočte na jedného obyvateľa najviac peňazí získali okresy Tvrdošín, Dolný Kubín, Šaľa a Dunajská Streda. Tvrdošín, Dolný Kubín a Šaľa pritom patrili medzi okresy s priemernou nezamestnanosťou, Dunajská Streda mala dokonca podpriemernú mieru nezamestnanosti (7,4 %, priemer za Slovensko bol 11,4 %, údaje sú za rok 2005).

Zo štúdie tiež vyplynulo, že ani jeden z okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, teda krajov, v ktorých sú chudobné okresy najviac zastúpené, nebol medzi najviac podporovanými okresmi (teda tými, ktoré získali viac ako 2 400 korún na obyvateľa). Napríklad menej ako 800 korún na obyvateľa šlo do okresov Košice – okolie, Lučenec, Gelnica či Poltár, pričom všetky mali vyššiu nezamestnanosť než 20 %. Ficova vláda sa v programovom vyhlásení rovnako prihlásila znižovaniu regionálnych rozdielov. Smer vytipoval tri problematické kraje – Banskobystrický, Košický a Prešovský a sľuboval im podporu.

Štúdia KI ale potvrdila, že od júla 2006 do začiatku mája 2007 tieto kraje získali len jednu tretinu z vyše 12 miliárd korún balíka investičných stimulov, ktoré rozdelila Ficova vláda. Na druhej strane podniky v Trnavskom kraji, v ktorom je podpriemerná nezamestnanosť, dostali zo štátneho rozpočtu podporu za štyri miliardy korún. „A to je viac ako vláda nasmerovala do zmienených troch „prioritných“ krajov, ktoré podľa svojho volebného programu Smer videl ako osobitne problematické,“ dodal Dušan Sloboda.

Viac sa dočítate v článku týždenníka Žurnál 42/2009 zo dňa 15. októbra 2009, kde sa k téme vyjadril i analytik KI Dušan Sloboda.

Súvisiace výstupy:

Štúdia KI: Dušan Sloboda: Eurofondy a regionálne rozdiely na Slovensku. Prípad priority Lokálna infraštruktúra (2004-2006)

Štúdia KI: Dušan Sloboda: Smerovanie investičných stimulov do regiónov SR (obdobie júl 2006 – začiatok mája 2007)

Navigácia