Ako komunisti odstránili slobodu, demokraciu a právny štát. Odkaz pre dnešok

KI v spolupráci s partnermi organizovali dňa 7. marca 2024 v Bratislave diskusný večer, ktorý sa konal symbolicky pri temnom výročí takzvaného Víťazného februára 48, ktorý bol na ďalšie štyri desaťročia prehrou pre slobodu a demokraciu.

O tejto téme sme hovorili symbolicky v deň narodenia 1. československého prezidenta, humanistu a filozofa Tomáša Garrigue Masaryka, ktorý stál pri zrode československej demokracie.

Pozrite si videozáznam a fotogalériu z podujatia.

Aké jednoduché je zlikvidovať slobodu, demokratické inštitúcie a právny štát? Čo nám o tomto príbehu hovorí február 48? Aké spôsoby vtedy používali komunisti a čím sa inšpirujú dnes tí, ktorí si myslia, že ak vyhrali voľby, môžu všetko?

Program

1. Premietnutie filmu Osudy Jaroslava Faboka: Čo mi dalo väzenie 

Tajomník Demokratickej strany Jaroslav Fabok bojoval proti obom totalitám 20. storočia. Komunisti ho uväznili v čase Víťazného februára, dostal pôvodne trest smrti, zmenený na doživotie. V komunistických krimináloch strávil ako jeden z najdlhšie väznených politických väzňov režimu 16 rokov.

2. Premietnutie filmu Osudy rodiny Miglierini

Symbolom dvoch totalitných režimov, ktoré svojou ničivou silou poznamenali 20. storočie, sú nacistické koncentračné tábory a sovietske gulagy. Hrdina nášho dnešného príbehu Salvator Miglierini pomáhal chrániť iného človeka pred tými prvými, on sám však nakoniec skončil u tých druhých.

3. Diskusia

Eva Mosnáková, pamätníčka prvej Československej republiky aj oboch totalít, obe sa dotkli jej rodiny, jej manžel Vladimír Mosnák ako demokrat prežil počas vojny Mauthausen a skončil v 50.rokoch v Jáchymove; pani Mosnáková je dodnes aktivistkou vo veciach verejných

Tomáš Zálešák, politológ a publicista, jeho témou je totalitarizmus, autor knihy o totalitarizme Diablova práca

Jerguš Sivoš, predseda Správnej rady ÚPN a historik, ktorý sa venuje téme demokratického protikomunistického odboja aj Štátnej bezpečnosti

Moderovali publicisti Soňa Gyarfašová a Tomáš Mrva.

Videozáznam

Fotogaléria

Partneri podujatia

Podporte nás

Venujte nám 2% z dane

Odporúčame

Navigácia