Charles Murray: Európa sa nevyhne radikálnym sociálnym reformám

Šťastie a spokojnosť zo života neprinášajú vysoké dávky v nezamestnanosti. Spokojnosť pochádza zo schopnosti prijať zodpovednosť za svoj život, hovorí v rozhovore pre denník Pravda uznávaný americký sociológ a politológ Charles Murray.

Tvrdíte, že európsky sociálny systém už dlho nevydrží. Z akého dôvodu?

Jednak sa v Európe rodí málo detí a na druhej strane ľudí v dôchodkovom veku pribúda. Dôchodcovia nielenže prestávajú prinášať peniaze do systému, ale z neho aj čerpajú. Je to niečo ako Titanic. Voda pomaly pribúda, loď sa nakloní, vody začína pribúdať stále viac až sa loď potopí. Európanom preto ostávajú len dve možnosti. Buď sem príde veľa, ale naozaj veľa imigrantov, čo zmení kultúru Európy a systém všeobecného blahobytu sa zrúti. Napríklad ak sa z Holandska stane moslimská krajina, určite neostane sociálnou krajinou, to vám zaručujem. Druhou možnosťou je prijať radikálne opatrenia, pretože súčasný systém je jednoducho príliš drahý. Nič iné neostáva.

Celý rozhovor s Charlesom Murraym bol uverejnený dňa 19. mája 2010 v denníku Pravda a nájdete ho tu.

Charles Murray je spoločenský vedec, spisovateľ a stály akademický pracovník na American Enterprise Institute for Public Policy Research, kde v súčasnosti predsedá výboru W. H. Brady pre kultúru a slobodu. Vyštudoval Harvard College v roku 1965 a titul Ph.D. získal v politológii na Massachusetts Institute of Technology v roku 1974. V súčasnosti je považovaný za jedného z najvplyvnejších a najvýznamnejších amerických autorov v oblasti politickej filozofie, úlohy vlády a osobitne sociálnej reformy. V roku 2009 získal Cenu Irvinga Kristola, ktorá sa každoročne udeľuje jednotlivcom za ich výnimočné vedecké a praktické príspevky k zlepšovaniu vládnych prístupov alebo sociálnej starostlivosti. Charles Murray na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika prednášal na tému Kolaps sociálneho štátu a európskeho sociálneho modelu v Bratislave v rámci cyklu CEQLS. Viac o prednáške nájdete tu.

Navigácia