HN: Majstri šetrenia sú na severe Slovenska

Rebríček HN. Najviac v pluse boli za prvý polrok samosprávy v Žilinskom kraji. Samosprávy v Žilinskom kraji v prvom polroku tohto roka hospodárili „najposlušnejšie“ z celého Slovenska, podľa výsledkov Slovak Credit Bureau skončili v pluse 37 miliónov eur.

Niektoré samosprávy zachránil predaj majetku, ktorý v prvej polovici roka podlomil kolená Bratislave. Podľa analytika Konzervatívneho inštitútu Dušana Slobodu je v poriadku, ak sa samosprávy zbavujú majetku, ktorý nepotrebujú na plnenie hlavných funkcií.

„Hoci ak by predaje plánovane realizovali v období pred krízou, zrejme by utŕžili viac než v súčasnosti.“ Práve kríza totiž na mnohé samosprávy tvrdo dopadla a zadlžili sa v niektorých prípadoch rádovo v stovkách percent. Problémy s hospodárením pritom nemajú v prvom rade veľké mestá.

„Obce s malým počtom obyvateľov majú malé rozpočty a môžu sa dostať do problémov z ničoho nič. Stačí, že nezvládnu financovanie jedného väčšieho investičného projektu, prípadne dôjde k zlému rozhodovaniu volených funkcionárov,“ vysvetlil Sloboda. Ruku k vyriešeniu problémov samospráv by však mala podať aj vláda.

„Liekom pre posilnenie slabučkých obcí by bolo, ak by sa raz nejaká vláda konečne odhodlala zrealizovať komunálnu reformu, ktorá spočíva v zlučovaní obcí a združovaní výkonu ich samosprávnych funkcií,“ povedal Sloboda.

Viac nájdete v článku denníka Hospodárske noviny zo dňa 2. novembra 2012 tu.

Navigácia