HN: V odpadoch sa točia ročne stovky miliónov eur

Naoko nezaujímavý sektor a nelákavý biznis. Odpady však v skutočnosti predstavujú veľké peniaze jednoduchým spôsobom, v poplatkoch, ktorých platenie je zo zákona povinné. Objemy peňazí, ktoré sa v odpadovom hospodárstve pretočia za jeden rok, možno rátať v stovkách miliónov eur.

„Napríklad za zmesový komunálny odpad je priemerná sadzba poplatku približne 20 eur na obyvateľa za rok, čo je príjem zhruba 100 miliónov eur ročne,“ ilustruje hodnotu sektora Radovan Kazda, analytik pre environmentálnu politiku a regulácie Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika.

Je to pri tom len jedna z častí objemu celého sektorového obratu. Závratné čiastky sa podľa odborníkov zmenami, ktoré pre budúci rok chystá ministerstvo životného prostredia, znásobia.

„Ak bude vláda sprísňovať regulácie v odpadovom hospodárstve, rast trhu môže byť potenciálne veľmi veľký, s dvoj- i viacnásobne väčším obratom než teraz,“ hovorí Radovan Kazda.

Viac nájdete v článku denníka Hospodárske noviny zo dňa 21. júna 2013 tu.Viac nájdete v článku denníka Hospodárske noviny zo dňa 21. júna 2013

Navigácia