Júnová e(u)rózia

Uplynulý týždeň priniesol problémy nielen európskej ústave, ale aj európskej mene. V internetovom vydaní českých Lidových novín sa na túto tému za prvé tri júnové dni postupne objavili tri ešte nedávno ťažko predstaviteľné informácie. A situácia postupne zaberá naberať „grády“.

V stredu 1. júna to vyzeralo iba ako špekulácia (Nemci špekulujú o zrušení eura). Nemecký minister financií Hans Eichel údajne rokoval s prezidentom centrálnej banky Alexom Weberom o možnosti o možnosti kolapsu Európskeho menového systému. Informáciu však nikto oficiálne nepotvrdil. Vo štvrtok 2. júna sa neoficiálna špekulácia zmenila na oficiálne priznanú obavu (Barrosov poradca hrozí krachom eura), keď poradca predsedu Európskej komisie Paul de Grauwe verejne vyhlásil, že „euro je bez politickej integrácie dlhodobo neudržateľné“. Na rozdiel od predstaviteľov nemeckej či holandskej centrálnej banky, ktorí považujú diskusie na túto tému za absurdné a nezmyselné, tak pripustil možnosť rozpadu eurozóny. Zároveň priznal, že kľúčovým cieľom odmietnutej euroústavy bolo práve prehĺbenie politickej integrácie. „De Grauweho slova naznačují, že tvůrci projektu eura jej pokládali od počátku především za nástroj prohlubování politické integrace ke stále těsnější unii,“ konštatovali Lidové noviny.

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika na tento aspekt spoločnej európskej meny a riziká s ním spojené upozorňuje už dlhú dobu: „Hlavné riziká vstupu Slovenska do menovej únie súvisia s presunom rozhodovaní z národnej úrovne (priamo v menovej oblasti) na centralizovanejšiu, menej účinnú nadnárodnú úroveň a s ďalším možným vývojom k politickej centralizácii Únie. Riziká prehlbovanej centralizácie, byrokratizácie, zhora uskutočňovanej harmonizácie a pravdepodobnej federalizácie únie môžu obmedzovať princíp konkurencie a osobnej zodpovednosti, a tým aj viesť k spriemerovávaniu a brzdeniu produktivity ekonomických subjektov v EMÚ.“ (Slovensko a EMÚ bez ružových okuliarov). Júnová e(u)rózia

A konečne v piatok 3. júna sa to, čo vyvoláva obavu poradcu Josého Barrosu, zmenilo na pozitívne prezentovaný návrh člena vlády jednej z kľúčových krajín EÚ (Taliansky minister odmieta euro), keď šéf talianskeho rezortu práce a sociálneho zabezpečenia Roberto Maroni vyhlásil, že „Taliansko by malo zvážiť, či by nebolo lepšie odísť z Európskej menovej únie a zaviesť znovu líru“. A dodal, že Taliansko by o tejto otázke malo usporiadať referendum. Prvé tri júnové dni nabral vývoj okolo eura dramatické obrátky. Čo prinesie v tomto smere budúci týždeň, nevedno. Vieme však to, že slovenská vláda má už onedlho schvaľovať Národný plán zavedenia eura v Slovenskej republike. „Vhodnejšiu“ dobu na čosi také si naozaj ťažko predstaviť.

Navigácia