KI a OaD nesúhlasia s ústretovými krokmi EÚ voči bieloruskému diktátorovi

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a občianske združenie Občan a demokracia prijali so znepokojením správu, že ministri zahraničných vecí Európskej únie zrušili cestovné obmedzenia pre niektorých bieloruských predstaviteľov, vrátane prezidenta Alexandra Lukašenka.

Odôvodnenie Európskej únie, že toto opatrenie má za cieľ povzbudiť demokratické reformy v Bielorusku, je prejavom naivity zodpovedných predstaviteľov EÚ. Lukašenko už viackrát počas svojej štrnásť rokov trvajúcej vlády preukázal, že povolí iba také „reformy“, ktoré neohrozia jeho absolútnu moc v krajine.

Aj keď Lukašenko nedávno prepustil všetkých politických väzňov, vzhľadom na nedávne zmanipulované parlamentné voľby je zrušenie zákazu cestovania bieloruského diktátora do krajín EÚ neprimeranou odmenou.

Je potrebné pripomenúť, že Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) skonštatovala, že voľby „nesplnili podmienky OBSE pre demokratické voľby“. Najpríznačnejšia je skutočnosť, že z 69 845 členov volebných komisiách bolo iba 43 zástupcov opozície. Správa OBSE tiež uvádza, že iba 37% pozorovateľov OBSE malo možnosť sledovať sčítavanie hlasov. Z nich viac ako 40% zaznamenalo vážne nezrovnalosti pri sčítavaní.

Nehovoriac o skutočnosti, že úrady odmietli zaregistrovať niekoľko desiatok kandidátov opozície a prístup opozičných kandidátov do médií bol počas predvolebnej kampane takmer nulový. Navyše po skúsenostiach s prenasledovaním opozičných aktivistov v minulosti sa dnes v Bielorusku už len málokto odváži podieľať sa na kampani opozičných síl.

Rozhodnutie EÚ je vyslaním zlého signálu občanom Bieloruska. Európska únia naznačila, že prepustenie politických väzňov je pre ňu dostatočným ústupkom režimu a uskutočnenie skutočných demokratických volieb nie je nevyhnutným predpokladom, aby predstavitelia členských krajín únie prijali na najvyššej úrovni prezidenta Bieloruska.

Hrozí reálne nebezpečenstvo, že diktátor Lukašenko zneužije prípadné cesty do krajín Európskej únie na to, aby s pomocou bieloruských štátnych médií presviedčal občanov, že je demokratickými krajinami akceptovaný ako legitímny vládca krajiny.

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a občianske združenie Občan a demokracia sa rovnako nestotožňujú s rozhodnutím Európskej únie zmäkčiť sankcie voči Uzbekistanu, pretože stále nedošlo k objektívnemu vyšetreniu udalostí Andižane a k potrestaniu vinníkov masakry civilného obyvateľstva.

V Bratislave dňa 15. októbra 2008

Ivan Kuhn
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika

Šarlota Pufflerová
o. z. Občan a demokracia

Mediálne výstupy:

15. október 2008

SME.sk/SITA: Mimovládky nesúhlasia so zrušením sankcií EÚ voči Lukašenkovi

Navigácia