Len tak ďalej, Európania!

Z Európskej únie prichádza v ostatných dňoch jedno prekvapenie za druhým. Tri dni po Francúzoch odmietli európsku ústavu v referende aj Holanďania. Euroústava tým dostala veľmi vážnu a možno až smrteľnú ranu. Dokonca sa začína sa hovoriť o „vzbure národov“.

V Nemecku sa zasa medzi francúzskym a holandským referendom objavili špekulácie, že politici sa začínajú pripravovať na možný kolaps eurozóny a koniec spoločnej európskej meny euro. Politici to síce popierajú, ale to nemusí nič znamenať: Keď chcú politici dostať nejakú tému „do hry“, vypustenie skúšobných balónikov s informáciami, ktoré spočiatku všetci popierajú, je priam klasickým scenárom.

Francúzsko, Holandsko a Nemecko sú pritom zakladajúcimi členmi únie a ak sa z času na čas vyskytli úvahy o viacrýchlostnej EÚ, tieto tri krajiny boli vždy zaraďované do najužšieho jadra, ktoré sa má pohybovať najväčšou rýchlosťou. Francúzsko-nemecký tandem býval považovaný za motor európskej integrácie, rozumej prehlbovania centralizácie v EÚ. A európska ústava i spoločná európska mena sú mimoriadne významnými nástrojmi centralizácie EÚ a jej postupného pretvárania na európsky superštát. Ak sú dnes odmietané (euroústava) alebo začínajú byť nahlodávané (euro) z krajín integračného jadra, zrejme to nie sú celkom bezvýznamné signály.

Niečo sa možno mení. Len tak ďalej, Európania!

Autor je riaditeľom KI a koordinátorom Iniciatívy proti európskej ústave

Navigácia