Plus 7 Dní: Vysávači

Európskych daňovníkov neprestáva byrokratický Európsky parlament vyciciavať ani počas krízy. Európsky parlament totiž aj napriek kríze požaduje zvýšenie svojho rozpočtu o 1,44 percenta! Navyše sa chystá rozširovať už aj tak masívny byrokratický aparát a za milióny eur ide kupovať a opravovať ďalšiu budovu.

Okrem toho, že europoslanci dochádzajú do parlamentu z rôznych kútov Európy, neustále sa presúvajú aj medzi Štrasburgom a Bruselom. Doteraz sa nedokázali dohodnúť na jednom sídle. Pritom práve na toto nelogické sťahovanie sa podľa analytika Ivana Kuhna z Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika minú obrovské peniaze.

„Európsky parlament by mohol najviac ušetriť na takzvanom lietajúcom cirkuse, ako sa označuje skutočnosť, že má dve sídla a niekoľkokrát za rok sa poslanci, tlmočníci, úradníci a tony dokumentov presúvajú z Bruselu do Štrasburgu a späť, čo podľa odhadov stojí európskych daňovníkov dvesto miliónov eur ročne,“ zdôrazňuje Kuhn. Constanze Beckerhoffová z Bruselu však tvrdí, že táto čiastka nie je pravdivá. Ak by sa zrušilo sídlo v Štrasburgu, ušetriť by sa podľa nej mohlo okolo päťdesiat miliónov eur ročne.

„Platy poslancov Európskeho parlamentu považujem za neprimerane vysoké. Ale to platí aj o platoch vysokých úradníkov v inštitúciách Európskej únie, ktorí majú často vyššie platy ako ministri v jej členských krajinách,“ hovorí Kuhn. Podľa europoslanca Borisa Zalu zo Smeru si musíme uvedomiť, že oni žijú v Bruseli a v Štrasburgu. Pripustil iba, že v porovnaní so slovenskými sú tie ich platy naozaj veľmi slušné.

Viac nájdete v článku týždenníka Plus 7 dní zo dňa 16. novembra 2011 tu.

Súvisiace výstupy:

12. október 2011

KI & New Direction: Škrtmi v rozpočte Európskeho parlamentu by sa dalo ušetriť 400 miliónov eur

Navigácia