Plus jeden deň: Podozrenie: Súťaž ušili na mieru víťazovi

Zákazku na analýzu odpadov za 830-tisíc eur získali firmy ETIAM a YURYA/ROS. Druhá z firiem s odpadom nikdy nepodnikala, túto činnosť si v Obchodnom registri zaregistrovala až dva dni po podpise zmluvy.

Podozrenie, že súťaž bola netransparentná, vyvolávajú najmä jej prísne a úzko špecifické kritériá. Záujemcovia museli vyhovieť približne päťdesiatim finančným a odborným požiadavkách. Najmä tie odborné z hry vytlačili kohokoľvek, kto nemal skúsenosti na ministerstve životného prostredia. „Napríklad špecialista na oblasť legislatívy. Vyžadovali 15 rokov praxe, právnické vzdelanie, ale hlavne prax v tvorbe legislatívy v oblasti životného prostredia na úrovni ústredného orgánu štátnej správy. To znamená, že to naozaj museli byť ľudia, ktorí už pracovali na ministerstve,“ domnieva sa analytik Konzervatívneho inštitútu pre environmentálnu politiku Radovan Kazda s tým, že nie je prekvapený, že zákazku dostala firma ETIAM.

Čítajte ďalej v článku denníka Plus jeden deň zo dňa 20. júla 2010, kde sa k téme vyjadril i analytik KI Radovan Kazda. Viac na stránkach denníka Plus jeden deň tu.

Navigácia