Pravda: Mestá si na páde vlády prilepšia

Vláda chcela, aby samosprávy od budúceho roku namiesto podielu na dani z príjmu fyzických osôb dostávali časť z mixu všetkých daní. V praxi by tak dostali približne o 250 miliónov menej, čo vyvolalo nesúhlas samospráv.

Ak zmeny neprejdú, môže sa však podľa Dušana Slobodu z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika opakovať scenár z minulého roku. “Ak ostane súčasný stav, môžeme očakávať, že znova samosprávy budú pýtať doplatok od vlády, čo pôjde znova z daní ľudí,” doplnil Sloboda.

Rovnako by zákon podľa neho pomohol verejným financiám aj z dlhodobého hľadiska. “Skúsenosť z minulých rokov bola taká, že počas lepších rokov si samosprávy nerobili rezervy na horšie obdobie a keď sa hospodárska situácia zhoršila, pýtali si peniaze od vlády,” povedal Sloboda.

“Problémom je, že stále nebola urobená jedna systémová zmena, a to komunálna reforma. Máme veľa malých samospráv s nízkymi rozpočtami a pre nich by takáto zmena priniesla problémy. Ak však ide o veľké samosprávy, som presvedčený, že majú rezervy na výdavkovej strane,” spresnil Sloboda. Podľa neho by sa práve tam našli peniaze, ktoré by samosprávam podľa ich tvrdení chýbali.

Prijatie komplexnej komunálnej reformy je však podľa neho zložité. “Máme dve tretiny obcí do tisíc obyvateľov s veľmi malými rozpočtami, ktoré by bolo treba zlúčiť. Je to však politicky ťažko priechodné, preto nevidím veľmi reálne, že by sa to mohlo v najbližších rokoch vyriešiť,” doplnil Sloboda.

Viac nájdete v článku denníka Pravda zo dňa 18. októbra 2011 tu.

Navigácia