SME: Niektoré obce ignorujú emaily. Kto chce informácie, je nepriateľ

Zástupcovia občanov sa netaja, že otázky od ľudí ich obťažujú. Sú arogantní alebo vôbec neodpovedia.

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika oslovil v rámci projektu Právo na dobrú samosprávu všetky mestá, mestské časti Bratislavy a Košíc a 70 vybraných dedín. V infožiadosti sa ich pýtali, či majú schválené dokumenty upravujúce petície, zhromaždenia obyvateľov či miestne referendá.

Z 247 samospráv odpovedalo iba 56 tak, že ich odpovede je možné vyzdvihnúť ako dobrú prax či pozitívny príklad, na strane druhej je 33 samospráv, ktoré neodpovedali vôbec. Zvyšok odpovedal nedostatočne, arogantne alebo absurdne.

Primátor Spišského Podhradia Ondrejovi Dostálovi napísal, že mu nemôže odpovedať, lebo z emailu nevie, či je to naozaj on. Podobne argumentovala obec Lehota pod Vtáčnikom. „Chceme zamedziť, aby nebolo podanie dané inou osobou pod vaším menom,“ staral sa aj starosta Ján Cipov.

„Keď ako exposlanec Národnej rady momentálne nemáte zmysluplnejšiu náplň práce, nezaťažujte, prosím, nevyžiadanou poštou moju e-mailovú adresu,“ odpísal Dostálovi zase primátor Vrbového Ján Janoška. Dodal však, že je ochotný „obetovať sa“ a dokumenty mu ukázať.

Kuriózne boli aj ďalšie odpovede, napríklad košická časť Myslava žiadala preplatiť oskenovanie dokumentu a jeho poslanie emailom.

Čítajte ďalej v denníku SME v článku zo dňa 20. mája 2013 tu.

Navigácia