SME: Starostovia či župani si trúfajú aj na parlament

Nechajú sa zvoliť do viacerých funkcií a potom sa ospravedlňujú z rokovania. Nie všetko je dôležité, argumentujú. Viacerí kandidáti môžu opäť sedieť až na troch stoličkách. Viacerí primátori a starostovia kandidujú v marcových voľbách do Národnej rady SR.

Hoci časť voličov vníma pri superposlancoch citlivo najmä ich viacnásobné platy, analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda, ktorý je aj čiastočným asistentom poslanca Petra Osuského, kandidujúceho za SaS, upozorňuje aj na kvalitu výkonu funkcie. „Neviem si predstaviť, ako môže štatutár mesta či väčšej obce zodpovedne vykonávať tento post a zároveň mandát poslanca Národnej rady v Bratislave,“ hovorí. Celé stanovisko analytika KI Dušana Slobodu k téme:

“Ak je poslanec Národnej rady SR zároveň poslancom zastupiteľstva v samospráve župy či obce, mesta alebo mestskej časti, nepovažujem to za nezlučiteľné a ani v tom nevidím konflikt záujmov. Problematickejšie je podľa mňa skôr to, ak poslanec NR SR zároveň vykonáva i post primátora či starostu väčšej obce. Neviem si predstaviť, ako môže štatutár mesta či väčšej obce zodpovedne vykonávať tento post a zároveň mandát poslanca Národnej rady SR v Bratislave. Primátori a starostovia sú zároveň zástupcami svojich obcí v záujmových združeniach samosprávy (ZMOS a ÚMS). Tieto lobistické združenia sa zvyknú aktívne vyjadrovať nielen k vládnym návrhom zákonov v rámci medzirezortného pripomienkového konania či v rámci tripartity, ale i k poslaneckým návrhom zákonov prejednávaných v Národnej rade SR, pričom neraz dochádza zo strany ZMOS a ÚMS i k tlakom na zmeny či už na poslancov, ktorí sú zároveň primátormi či starostami, alebo prostredníctvom týchto poslancov na ostatných poslancov Národnej rady SR. Mala by sa zaviesť zásada automatického zníženia platu poslanca Národnej rady SR za neúčasť na zasadnutí výboru či pléna parlamentu, pričom vyššie zníženie by malo byť za neospravedlnenú neúčasť, nižšie zníženie za ospravedlnenú neúčasť. Pravidlo o tom, kedy je možné prijať ospravedlnenie neúčasti by malo byť jasné a striktné, pričom by nemalo byť dovolené ospravedlniť neúčasť z dôvodu výkonu inej volenej funkcie poslanca.”

Čítajte ďalej v denníku SME v článku zo dňa 23. januára 2012 tu.

Navigácia