TREND: Boj o rúry je späť

Mediálne prestrelky o premene pološtátneho Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) na štátny prehlušujú najdôležitejšiu zmenu.

Plynárne so súhlasom vlády Roberta Fica vo februári bezodplatne previedli rúry, teda plynovodné potrubia, na dcérsku spoločnosť Eustream. Hodnota rúr bola podľa účtovnej závierky 2,5 miliardy eur.

Radovan Kazda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika upozornil na plánované vydanie dlhopisov Eustream v predpokladanej najvyššej hodnote 1 miliarda eur.

“Zaujímavý je aj fakt, že Eustream nepožiadal o prijatie dlhopisov na obchodovanie na trhu burzy cenných papierov, ani na inom trhu s cennými papiermi. To by naznačovalo, že kupca dlhopisov je už známy,” napísal na svojom blogu na stránke TREND.sk R. Kazda.

Keďže významný balík akcií v plynárenstve kontroluje J&T, podľa Kazdu by nebolo prekavpením, ak by kupec dlhopisov pochádzal z okolia týchto podnikateľov.

“Dlhopisy pološtátnej firmy priam lákajú na bezpečné zúročenie vkladu, najmä ak dotyčnú firmu majú pod manažérskou kontrolou,” uviedol R. Kazda. Ako doplnil, Eustream ani ministerstvo hospodárstva na jeho otázky týkajúce sa dlhopisu neodpovedali.

Čítajte ďalej v týždenníku TREND v článku zo dňa 18. septembra 2013 tu.

Navigácia