.týždeň: Hoďte ho do koša

Tento rok sa bude rozhodovať o osude Recyklačného fondu, ktorý zdeformoval slovenský trh s odpadom. Je veľa argumentov, prečo by bolo najlepšie ho zrušiť.

Fond leží v žalúdku podnikateľom nielen pre povinnosť odvádzať platby, ale aj pre nedostatočnú kontrolu prideľovania dotácií. Najväčšia časť prostriedkov totiž putovala úzkej skupine firiem.

„Dotácie z Recyklačného fondu kazia podnikateľské prostredie a zvýhodňujú úspešných žiadateľov o dotácie. Preto by nemali byť,“ tvrdí generálny riaditeľ združenia výrobcov svetelnej techniky Ekolamp Oliver Čelko. „Od začiatku to bol nezmysel, nikde na svete nebol takýto dotačný nástroj, na ktorý sa jednoducho napichlo pár firiem,“ tvrdí analytik Radovan Kazda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

„Fond sa nijako nezodpovedá, akým spôsobom peniaze rozdelí.“ Fond koncentráciou kapacít zabránil výrobcom vytvoriť trhovo adekvátne systémy spracovania, čím výrobky predražuje. Primárna zodpovednosť podnikateľov by pritom mala svoj efekt. „Recyklačný poplatok za auto je v Maďarsku 15 eur, v Rakúsku 10 a u nás 60 eur,“ tvrdí Kazda. Fond nás pritom ani samotnej recyklácii veľmi nenaučil.

„V roku 1993 sme mali rovnakú štartovaciu pozíciu ako Česko či Slovinsko,“ podotýka Miroslav Jurkovič zo SLICPEN a upozorňuje, že miera skládkovania sa od vzniku fondu ešte zvýšila. „Česko dnes vyseparuje 57 kg odpadu, Slovensko len 26.“

Čítajte ďalej v týždenníku .týždeň zo dňa 24. apríla 2011 tu.

Navigácia