125. výročie narodenia M. R. Štefánika

Dnes, 21. júla 2005, si pripomíname 125. výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika. M. R. Štefánik, generál francúzskej armády, politik a diplomat, patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenských novodobých dejín a pre KI je cťou niesť jeho meno. M. R. Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách ako šieste dieťa miestneho evanjelického farára Pavla Štefánika a jeho manželky Albertíny, rodenej Jurenkovej.

Po štúdiách na evanjelickom lýceu v Bratislave a gymnáziu v Szarvasi odišiel do Prahy, kde najprv študoval stavebné inžinierstvo a v rokoch 1900 – 1904 astronómiu. V roku 1904 odišiel do Paríža, kde sa stal uznávaným meteorológom v tíme špičkového astrofyzika Julesa Janssena.

V roku 1916 v Paríži založil spolu s T. G. Masarykom a E. Benešom (neskoršími prezidentmi ČSR) Národnú radu československú, vrcholný orgán česko – slovenského zahraničného odboja. Jej predsedom sa stal T. G. Masaryk, podpredsedom M. R. Štefánik a tajomníkom E. Beneš.

Bol jedným zo zakladateľov Československa v roku 1918 a po prvej svetovej vojne sa stal ministrom vojny v prvej povojnovej československej vláde.

Tragicky zahynul 4. mája 1919, keď sa jeho lietadlo zrútilo tesne pred pristátím neďaleko Bratislavy

Viac informácií o M. R. Štefánikovi nájdete tu.

Prečítajte si glosu 400 slov o Štefánikovi z pera Petra Osuského.

Prečítajte si článok Milan Rastislav Štefánik: milovaný a zatracovaný na stránkach denníka SME. Pozrite si obrazovú správu, ktorú pripravila spravodajská televízia TA3 tu.

Pri príležitosti 125. výročia narodenia Milana Rastislava Štefánika sa v Brezovej pod Bradlom konali Dni bez hraníc.

Unikátna výstava fotografií, urobených v rôznych kútoch sveta, ktorých autorom je M. R. Štefánik, je nainštalovaná v Hudobnej sieni Bratislavského hradu a na nádvorí Bratislavského hradu, a potrvá do konca septembra 2005.

Viac informácií o výstave nájdete tu alebo tiež na stránkach Slovenského národného múzea.

Navigácia