21 644 (Glosa)

21 644. Nie, nejde o vyjadrenie HDP na obyvateľa Slovenska v dolároch. Takú životnú úroveň sme ešte nedosiahli. Nie, nejde o životnú úroveň, to číslo nám hovorí o počte poslancov pôsobiacich na Slovensku v komunálnej politike.

V tomto ukazovateli sme naozaj svetoví! Na 1 000 voličov u nás pripadá až päť komunálnych poslancov. Ak by sa armáda našich poslancov obcí a miest spoločne zoradila, svojou početnosťou v pomere k počtu voličov by porazila i okolité spriatelené šíky poslancov u susedov vo Visegrádskej štvorke. Teda až na bratov Čechov, tí majú opäť raz „navrch“! Ale, nechajme im toto smutné víťazstvo, nemusí nás mrzieť, na rozdiel od tých ich ďalších, keď nás bijú vo futbale či hokeji…

Prečo je tých poslancov u nás tak veľa? Nuž, odpoveď je jednoduchá. Lebo tých obcí, v zastupiteľstvách ktorých tieto dámy a páni v našom mene rozhodujú, je na Slovensku akosi veľa. Veru, takmer tri tisíc ich je. V dvoch tretinách z týchto miest, obcí a dediniek však žije menej než 1 000 obyvateľov. Zato však majú svojich poslancov, svoj úrad a svoje dlhy. Všetko svoje. Svoje si predsa nedáme!

Tragikomicky to však vyznieva v tých najmenších „dedinkách v údoliach“. Paradoxná situácia nastala v ostatných komunálnych voľbách v obciach Príkra (7 obyvateľov, volia sa 3 poslanci) a Šarbov (9 obyvateľov, volia sa 3 poslanci) v okrese Svidník. Pre nízky počet obyvateľov nebolo možné vytvoriť volebné komisie a vykonať voľby v riadnom termíne v decembri 2002. Voľby sa preto konali opäť v apríli 2003. Aby bolo možné voľby vykonať, do týchto obcí sa prihlásili k pobytu noví obyvatelia (chalupári), čím sa počet obyvateľ zvýšil tak, že bolo možné vytvoriť volebné komisie. Avšak v Šarbove boli potrebné dokonca ešte jedny ďalšie doplňovacie voľby poslanca, keďže o tri poslanecké posty mali záujem len dvaja kandidáti.

Voľby sa teda v Príkrej a Šarbove nakoniec na druhý (resp. tretí) raz podarilo vykonať. No možno v týchto prípadoch vôbec ešte hovoriť o „voľbe“ v zmysle výberu medzi kandidátmi? Nízky počet obyvateľov totiž ledva umožňuje postavenie jedného kandidáta na jeden mandát (starostu či poslanca).

Kým Poľsku s približne 40-miliónmi obyvateľov postačí na výkon samosprávnej demokracie práca necelých 40-tisíc poslancov pôsobiacich v „komunále,“ vyše 5 miliónové Slovensko na rovnakú činnosť využíva „služby“ 21 644 poslaneckých duší. Cítime sa my, občania a daňovníci tejto krajiny, dostatočne bohatí na to, aby sme si túto poslaneckú armády „spásy“ platili i naďalej? Akosi totiž nepočuť spoločenskú objednávku na zmenu. Komunálna reforma preto naďalej spí ako Šípková Ruženka. Spi sladko, v krajine poslancov!

Autor je analytikom KI.

Štúdia Slovensko – krajina poslancov o počte komunálnych poslancov na Slovensku je dostupná na stránkach KI tu.

Článok bol publikovaný v Konzervatívnych listoch 10/2006.

Navigácia