A čo tak dve kolá v jednom?

Koalícia zvažuje jednokolové voľby predsedov krajov. Dalo by sa to aj lepšie

Voľby predsedov samosprávnych krajov by už budúci rok mohli byť jednokolové. Chce to presadiť podpredseda parlamentu Martin Glváč (SMER-SD), podľa ktorého vraj s ním medializovaným nápadom zatiaľ nemá problém žiadna koaličná strana. Cieľom je ušetriť. Vraj.

Teraz na chvíľku zabudnime na to, načo v tejto krajine zabúdame už celkom dlho a celkom spokojne. Zabudnime na to, že naša samospráva by namiesto osamotených výstrel(k)ov tohto typu potrebovala systémové riešenie spočívajúce v komunálnej reforme – teda v zlučovaní rozdrobenej a slabučkej miestnej samosprávy pozostávajúcej z približne 2900 obcí a miest do oveľa menšieho počtu podstatne silnejších municipalít.

Existuje aj možnosť, ako absolvovať dvojkolovú voľbu predsedov krajov ale aj primátorov miest a starostov obcí v jednom kole – tzv. Instant-Runoff Voting.

V štúdii, ktorú sme spoločne s Petrom Spáčom, politológom z Masarykovej univerzity v Brne, pripravili v roku 2014 pre Komunálne výskumné a poradenské centrum Viktora Nižňanského, je okrem iných prezentovaný i návrh na úpravu systému pre voľby starostov a primátorov, ktorý spočíva v tzv. alternatívnom hlasovaní, známom najmä z Austrálie. Jeho logika je veľmi jednoduchá.

„Kandidáti sú, presne ako v našich komunálnych voľbách, uvedení na spoločnom hárku. Rozdiel oproti nášmu systému je v tom, že voliči nedávajú hlas iba jednej osobe, ale k nominantom pripisujú poradové čísla podľa svojich preferencií. Tomu, koho víťazstvo si želajú najviac, udelia číslo jedna, menej preferovanému kandidátovi dajú číslo dva, a tak ďalej,“ približuje návrh Peter Spáč.

„Spočítavanie hlasov je taktiež jednoduché. Ako prvé sa zrátajú jednotkové hlasy a zistí sa, či niektorý kandidát presiahol 50 % hlasov. Ak áno, je zvolený. V opačnom prípade sa vyradí nominant s najmenším počtom hlasov a jeho lístky sa podľa nižších preferencií rozdelia medzi ostatných. Takto sa postupuje, až kým niektorý z kandidátov dosiahne potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov,“ uzatvára popis návrhu jeho autor.

Presun hlasov od vyradených kandidátov tiež zaručuje, že víťaz bude relatívne prijateľným pre väčšinu voličov, čo pomáha umiernenejším politikom pred radikálmi. Ďalšou výhodou návrhu je, že prináša vyššiu legitimitu zvolenému starostovi, primátorovi či predsedovi kraja, a to bez potreby realizovať druhé kolo volieb.

Ak chce niekto silou mocou jedno kolo, dá sa to urobiť aj tak, že sa v ňom zároveň posilní ten aspekt, pre ktorý sa zväčša konajú kolá druhé.

Autor je analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika

Štúdiu Municipalizácia, volebný systém a možnosti participácie v miestnej samospráve na Slovensku nájdete na stiahnutie vo formáte .PDF tu alebo v náhľade nižšie:

Navigácia