Aj z vašich daní žije kňaz Floriš!

Agentúra SITA dnes (5. 9. 2014) priniesla správu o tom, že „kňaz Emil Floriš na bohoslužbe v Čadci v čase osláv 70. výročia SNP vyhlásil, že Židia si za vyvražďovanie v koncentračných táboroch mohli sami. Varoval, že to isté sa môže stať znovu Rómom.“

Správu o vyčíňaní čadčianskeho kňaza pôvodne do mediálneho sveta dostal český portál e15.cz. V tej sa uvádza, že Židov podľa Floriša do koncentrákov odvážali z celej Európy preto, že boli nenávidení, čo si mali spôsobiť sami. „Teraz hrozí, že na rade sú Rómovia. A viete prečo? Pretože zneužívajú systém a dobrotu ľudí,“ citujú na portáli onoho kňaza.

Kňaz Floriš vraj označil vo svojom prejave roky, keď bolo Slovensko spojencom nacistického Nemecka, za “obdobie slobody”. Podiel slovenských fašistov na holokauste zľahčil vraj Floriš vyjadrením, že nikto nevedel, čo sa za ostnatým drôtom deje, vraj sa len plnili rozkazy.

Čo k tomu dodať?

1.) Trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov sa podľa § 422d Trestného zákona dopustí ten, „Kto verejne popiera, spochybňuje, schvaľuje alebo sa snaží ospravedlniť holokaust, zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, zločiny režimu založeného na komunistickej ideológii alebo zločiny iného podobného hnutia, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb.“

Vyzývam preto týmto orgány činné v trestnom konaní, aby voči kňazovi Florišovi začali konať. Keďže informácia má dostatočnú publicitu, spomínané orgány by mali začať trestné stíhanie aj bez podania trestného oznámenia. Ak si svoju povinnosť nesplnia, trestné oznámenie mienim podať.

2.) Nehoráznu lož o tom, že nikto nevedel, čo sa za ostnatým drôtom dialo, okrem iných vyvracia aj správa Vrbu a Wetzlera z roku 1944. Správa dvoch z mnohých občanov, ktorých vtedajší Slovenský štát deportoval do továrne na smrť.

Obdivuhodný útek týchto dvoch ľudí z komplexu koncentračných táborov Osvienčim-Brzezinka v roku 1944 popisuje okrem iných i dnes dostupná Wetzlerova kniha Čo Dante nevidel, ktorá aj so spomínanou správou nedávno na Slovensku vyšla.

To, že mnohí nechceli uveriť, čo za zverstvá sa za tým plotom diali, nie je nič iné, len odporný alibizmus. Alibi arizátorov. Alebo je to prirodzená ľudská reakcia – hádam len človek človeka nepošle do plynu? Veď šli len na tie nútené práce, a tak je to v poriadku, či nie?

3.) Ako občan a daňovník Slovenskej republiky vyzývam zástupcov rímskokatolíckej cirkvi, aby voči kňazovi Florišovi konali. Neželám si, aby bol z mojich daní naďalej financovaný človek, ktorý nehanebne šliape po osude a pamiatke ľudí, ktorých táto krajina poslala na smrť. V mene závisti a nenávisti.

A čo vy?

Autor je analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, ktorý je organizátorom Študentskej eseje 2014 na tému Hľadá sa Rudolf Vrba Alfréd a Wetzler.

Článok bol uverejnený dňa 5. septembra 2014 na blogu KIosk a nájdete ho tu.

Navigácia