Brániť sa alebo kapitulovať?

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a občianske združenie Demokrati organizovali dňa 4. októbra 2023 v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave diskusný klub venovaný dvom veľkým výročiam udalostí z našej histórie. S našimi hosťami sme si pripomenuli rok 1938, ktorý bol začiatkom nacistickej agresie voči Československu a rok 1968, keď našu krajinu okupovali vojská Varšavskej zmluvy pod taktovkou Moskvy.

Fotokoláž: Bunker B-S 8 Hřbitov, ktorý bol súčasťou obrannej línie prvej ČSR, avšak po Mníchovskej dohode k obrane územia nedošlo (zdroj foto) | Tanky vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 v uliciach Bratislavy (zdroj foto)

Videozáznam z podujatia

Program podujatia

Nedávno sme si pripomínali dve veľké výročia – rok 1938, ktorý bol začiatkom nacistickej agresie voči Československu a rok 1968, keď našu krajinu okupovali vojská Varšavskej zmluvy pod taktovkou Moskvy. Do akej miery zmenilo našu krajinu, že sa v kľúčových dejinných momentoch tejto agresii nebránila? Aké následky zanechala kapitulácia na našej spoločnosti? A ako vnímať túto otázku vo vzťahu k dnešnej situácii na Ukrajine, ktorú napadlo putinovské Rusko?

Hostia:

Otto Šimko, preživší holokaustu, účastník Slovenského národného povstania, perzekvovaný po roku 1968
Péter Hunčík, psychiater a publicista
Ľubomír Morbacher, historik a právnik, pôsobí v iniciatíve Living Memory a Ústave pamäti národa

Moderovali publicisti Soňa Gyarfašová a Tomáš Mrva

Fotogaléria

Za podporu organizácie podujatia ďakujeme

Podporte nás

Odporúčame

Navigácia