Úspechy reformy verejnej správy ťažko kontrolovať, lebo žiadne ciele vopred neukázali, tvrdí analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda pre denník SME.
Vidíte priestor na to, aby sa znížil počet zamestnancov štátu?
„Určite áno. Nemôže sa to však robiť tak, že niektoré organizácie iba scentralizujeme, ako sme videli. Musia na to byť hlavne audity – profesijné, personálne či kompetenčné. Podľa toho by sa mal niekto pozrieť, či vznikajú duplicitné činnosti, čo všetko by mal vykonávať štát, alebo ako štát obťažuje podnikateľov a občanov.“
Takéto údaje u nás stále chýbajú?
„Áno. Postupne počas toho, ako sa rozbehlo ESO, sa síce nejaké analýzy robili a niektoré sa pre nové eurofondy stále aj robia, no nemalo by to fungovať takto. Analýzy by mali vznikať ako prvé.“
Minister vnútra tvrdil, že on presnú predstavu o reforme má. Rozpisy dosahov na jednotlivé inštitúcie vraj radšej neposkytoval, aby v nich nevyvolal paniku z prepúšťania.
„Áno, to bola súčasť zahmlievania o zlučovaní či rušení organizácií. V rámci reformy ESO pritom vôbec nešlo o redukovanie kompetencií či výkonu úradov. Ak sa pritom neokresávajú kompetencie, tak je úplne pochopiteľné, že neklesnú ani počty ľudí. No treba povedať aj to, že napríklad klientske centrá nie sú zlý nápad, no stále sú nedotiahnuté. Viac by v nich mala zapracovať elektronizácia.“
Ako problém pri rušení niektorých úradov či prepúšťaní v nich sa ukázalo, že rezorty sa nechceli podriadiť plánom Kaliňákovej reformy.
„To nie je argument. Hovoríme o ministrovi vnútra, ktorý je zároveň podpredsedom jednofarebnej vlády. Je to teda pomerne silný minister, a nie je preto namieste vyhovárať sa. Buď totiž vláda chce urobiť reformu, alebo o tomto zámere len hovorí.“
Robert Kaliňák hovorí, že s priebehom reformy je spokojný, vyčísľuje stámiliónové úspory. Dajú sa takéto výsledky vôbec nejako skontrolovať?
„Nie, pretože celá reforma je od začiatku akoby zahmlená. Minister vnútra vždy odmietal zverejniť analýzy, na základe ktorých hovorí o obrovských úsporách. Ťažko sa kontroluje niečo, o čom neboli zverejnené nijaké plány či iné podklady.“
Veľa z toho, čo Kaliňák sľuboval pred dvoma či troma rokmi, sa dodnes nenaplnilo. Zostane jeho reforma ESO po voľbách nedotiahnutá?
„Na to sa ťažko odpovedá, lebo nikdy nebolo presne jasné, čo všetko sa má spraviť a dokedy. Ďalším problémom je, že súčasťou verejnej správy je aj samospráva. Napriek tomu, že tá prešla niekoľkými etapami procesu decentralizácie, teraz sa vôbec nerieši. Pre úspešnú komplexnú reformu verejnej správy je pritom nevyhnutné, aby sa týkala aj samosprávy.“
Peter Kováč, rozhovor bol uverejnený dňa 16. októbra 2015 v denníku SME a nájdete ho tu.