Festival Jeden svet 2012

V dňoch 3. až 9. decembra 2012 sa v Bratislave bude konať 13. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Dávame Vám do špeciálnej pozornosti niektoré filmy a sprievodné diskusie.

Viac informácií o festivale a programe nájdete tu.

Prezident / Præsidenten / The President

Dánsko / 2011 / 57 min. / anglické titulky

Réžia: Christoffer Guldbrandsen

Kedy? utorok 4. decembra 2012 od 18.40 hod.

Kde? Kino Lumiére – sála K2, Bratislava alebo

Kedy? štvrtok 6. decembra 2012 od 19.45 hod.

Kde? SNG, Bratislava O filme:

Prenikavý a prekvapivý príbeh muža, ktorý sa stal prvým prezidentom Európy…proti svojej vôli. Cez napäté a nekompromisné vystupovanie súčasných aj bývalých hláv štátov film ukazuje ako Európa „dostala“ svojho prvého prezidenta, ponúka ohromujúci pohľad do zákulisia EÚ a vysvetľuje, prečo EÚ zlyhá vždy, keď musí byť prijaté veľké rozhodnutie. Filmová sekcia:

Máte právo vedieť

Od Fica do Fica

Slovensko / 2012 / 82 min. / slovensky

Réžia: Zuzana Piussi

Kedy? utorok 4. decembra 2012 od 17.40 hod.

Kde? Kino Lumiére – sála K1, Bratislava

Sprievodný program: Diskusia Gorila rok po – výnimka alebo pravidlo? (od 19.00 hod. v sále K1 po skončení projekcie)

Kde stroskotáva vyšetrovanie veľkej korupcie? Prečo sú na Slovensku vinníci bez trestu? Diskusiu v spolupráci s Aliancou Fair Play moderuje Zuzana Wienk.

Hostia: Tom Nicholson – novinár, Roman Kvasnica – právnik, a ďalší pozvaní hostia. alebo

Kedy? nedeľa 9. decembra 2012 od 19.10 hod.

Kde? Kino Lumiére – sála K1, Bratislava O filme:

Režisérka Zuzana Piussi začala nakrúcať svoj film zo zúfalstva. Od volieb 2010 do volieb 2012 pozerala okolo seba s otvorenými očami a zaznamenávala. Predvolebné kampane, politikov, ich voličov, demonštrácie proti Gorile, organizátorov týchto protestov… Výsledkom je fascinujúci pohľad na stav spoločnosti po 20 rokoch slobodnej samostatnosti. Slovensko, aké si nechceme pripustiť. Tento autentický dokument je potrebné vidieť.Pre vlastné zdravie a na vlastné riziko. V prípade nevoľnosti vyhľadajme svojho ošetrujúceho lekára. Pre istotu. Zaslúžime si to. Filmová sekcia:

Máte právo vedieť

Prizmou gréckej krízy / The Prism GR2010

Grécko / 2011 / 62 min. / české titulky

Réžia: Nikos Katsaounis, Nina Maria Paschalidou

Kedy? piatok 7. decembra 2012 od 18.30 hod.

Kde? Kino Lumiére – sála K2, Bratislava Sprievodný program:

Diskusia o budúcnosti Európy (od 19.30 hod. v sále K1 po skončení projekcie)

Protesty v mnohých krajinách Európskej únie sú výrazom nespokojnosti s riešeniami, ktoré európski politici ponúkajú na súčasnú krízu. Sú teda správne? Aká budúcnosť čaká EÚ? Dočkáme sa “Spojených štátov európskych”?

Hostia: Eduard Kukan – poslanec EP, Martin Poliačik – poslanec NR SR, Juraj Karpiš – analytik INESS, Radovan Geist – novinár alebo

Kedy? pondelok 3. decembra 2012 od 18.30 hod.

Kde? Kino Mladosť, Bratislava O filme:

Na začiatku roku 2010 sa štrnásť fotografov a kameramanov rozhodlo, že sa hospodársku a spoločenskú kríza pokúsia zachytiť zo svojho uhla pohľadu. Vo všetkých kútoch Grécka skúmali, ako sa v posledných rokoch zmenila nálada ľudí, životné prostredie a ekonomická situácia. Autori načúvali starým ľuďom, prisťahovalcom z Egypta či vodičom kamiónov, politológom aj historikom. Výsledkom je pestrá mozaika názorov, ktorých spoločným menovateľom je frustrácia z politiky, nefungujúcich verejných inštitúcií, zadĺženosti a zničenej krajiny. Ale tiež nádej, že súčasné problémy sú cestou k novému smerovaniu krajiny. „Potreba tvoriť niečo nové vychádza z hladu, nie z plného brucha. Verím, že kríza je dobrá,“ hovorí v závere profesor výtvarného umenia v Aténach. Filmová sekcia:

Nedáme sa umlčať

Občan Havel přikuluje

Česká republika / 2009 / 72 min. / česky

Réžia: Jan Novák, Adam Novák

Kedy? sobota 8. decembra 2012 od 18.45 hod.

Kde? KC Dunaj, Bratislava

Sprievodný program: Diskusia: Spomienka na Václava Havla (od 20.00 hod. v KC Dunaj po skončení projekcie)

V decembri uplynie rok od smrti jednej z najvýznamnejších osobností moderných česko – slovenských dejín Václava Havla. Aký to bol človek a aký význam mal pre Slovensko? Máme dnes dostatok osobností jeho tipu? A prečo je také ťažké, aby sa ich myšlienky a riešenia presadili?

Hostia: Milan Lasica – herec, Prof. Miroslav Kusý – politológ a filozof, Peter Zajac – literárny vedec, Martin Bútora – sociológ

O filme:

Tvorcovia dokumentu Občan Havel přikuluje Jan a Adam Novákovci sa vracajú do minulosti, aby ilustrovali, ako vznikla slávna hra Audienca. Zároveň uvádzajú diváka do paradoxného sveta československej normalizácie. V roku 1974 zháňal dramatik Václav Havel pečiatku do občianskeho preukazu, aby ho Husákovo ŠTB nemohlo obviniť z príživníctva. Jeho hry sa nemohli od začiatku normalizácie uvádzať a človek bez preukázateľného zdroja príjmov riskoval väzenie. Havel to nakoniec vyriešil tým, že si našiel zamestnanie ako pomocný robotník v trutnovskom pivovare. Mal 38 rokov a takmer rok váľal sudy piva značky Krakonoš. Bral 1700 korún mesačne, ale väčšou odmenou boli pre neho nové skúsenosti a iný spôsob písania, na ktorý tam prišiel. Filmová sekcia:

ARTivizmus

Tiene barbarskej noci

Slovensko / 2012 / 26 min. / slovensky

Réžia: I. Sivák

Kedy? pondelok 3. decembra 2012 od 17.45 hod.

Kde? Kino Lumiére – sála K2, Bratislava

Sprievodný program: Diskusia o prenasledovaní cirkví počas totality (od 18.30 hod. v sále K2 po skončení projekcie) Komunistický režim v 50. rokoch likvidáciou kláštorov zmaril všetky kultúrne, duchovné, výchovné a sociálne aktivity rehoľných rádov a ďalších štyridsať rokov za ne nenašiel náhradu.

Hostia: Patrik Dubovský – historik, František Mikloško – bývalý poslanec NR SR, Pavol Jakubčin – historik ÚPN alebo

Kedy? piatok 7. decembra 2012 od 20.45 hod.

Kde? Kino Lumiére – sála K2, Bratislava

O filme:

Na jar roku 1950 nariadil Ústredný výbor Komunistickej strany Československa likvidáciu mužských reholí. Tzv. „Akciu K“ – kláštory – naplánovali v noci z 13. na 14. apríla roku 1950. Cieľom akcie bolo obsadiť kláštory, vysťahovať rehoľníkov a zmocniť sa majetku cirkvi. Na Slovensku „Akcia K“ postihla viac ako 1000 rehoľníkov, 16 rehoľných rádov a zlikvidovala činnosť vo viac ako 90-tich kláštoroch. Dokument vyrozpráva osudy piatich mužov, ktorým barbarská noc prekazila životné rozhodnutia. Komunistický režim likvidáciou kláštorov zmaril všetky kultúrne, duchovné, výchovné a sociálne aktivity rehoľných rádov a ďalších štyridsať rokov za ne nenašiel náhradu. Filmová sekcia:

Zabudnuté príbehy

Viac informácií o festivale a programe nájdete tu.

Navigácia