Historie.cs: První československý voják M. R. Štefánik

Dnes, 4. mája 2016, si pripomíname 97 rokov od smrti Milana Rastislava Štefánika. Stal sa symbolom vznikajúceho samostatného Československa. Aký to bol vojak a aký politik? Aj na tieto otázky sa zamerali historici v rámci cyklu Českej televízie Historie.cs.

M. R. Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách ako šieste dieťa miestneho evanjelického farára Pavla Štefánika a jeho manželky Albertíny, rodenej Jurenkovej.

Po štúdiách na evanjelickom lýceu v Bratislave a gymnáziu v Szarvasi odišiel do Prahy, kde najprv študoval stavebné inžinierstvo a v rokoch 1900 – 1904 astronómiu. V roku 1904 odišiel do Paríža, kde sa stal uznávaným meteorológom v tíme špičkového astrofyzika Julesa Janssena.

V roku 1916 v Paríži založil spolu s T. G. Masarykom a E. Benešom (neskoršími prezidentmi ČSR) Národnú radu československú, vrcholný orgán česko – slovenského zahraničného odboja. Jej predsedom sa stal T. G. Masaryk, podpredsedom M. R. Štefánik a tajomníkom E. Beneš.

Bol jedným zo zakladateľov Československa v roku 1918 a po prvej svetovej vojne sa stal ministrom vojny v prvej povojnovej československej vláde.

Tragicky zahynul 4. mája 1919, keď sa jeho lietadlo zrútilo tesne pred pristátím neďaleko Bratislavy. Viac informácií o M. R. Štefánikovi nájdete tu alebo tiež tu.

Navigácia