Ivan Kuhn: Niekto sa poriadne nabalil

Opakovane upozornil na podozrenia z tunelovania eurofondov. Analytik a rožňavský poslanec Ivan Kuhn.

Ako ste sa dostali k tomu, že ste začali preverovať eurofondové projekty?

V roku 2011 som sa ako poslanec mestského zastupiteľstva v Rožňave začal venovať tomu, aké projekty financované z EÚ sa v meste realizujú. Z mestského úradu nám nechceli poskytovať informácie, začal som mať podozrenie, že niečo nie je v poriadku.

Vo svojej štúdii spomínate istého „vybavovača“ eurofondov.

Áno, bol som na otvorení základnej školy po rekonštrukcii. Riaditeľ v príhovore ďakoval primátorovi za podporu, stavebnej firme za dobrú prácu a krajskému tajomníkovi SNS Petrovi Pamulovi za to, že pomohol vybaviť eurofondy. Šokovalo ma to. Ostatní tomu nevenovali pozornosť alebo si povedali, že tak to chodí. Začal som skúmať, aké projekty sú v okrese. Dve firmy sa pri nich stále opakovali a robili externý manažment. Star EU a Sensim.

Star EU bola spoločnosť, ktorú v roku 2008 odporúčal minister Ján Richter starostom, aby cez ňu riešili eurofondy.

Áno, bolo to pofidérne. Samosprávy mali robiť verejné obstarávanie, aby našli firmu za najnižšiu cenu, a on im rovno povedal, aby si vybrali Star EU. Je to spoločnosť, ktorá pôsobila najskôr v Českej republike a robila čudný biznis. Smeru ju vraj mali odporučiť ľudia z ČSSD.

A Sensim má nejaké politické prepojenie?

Na to som neprišiel. Ale P. Pamula je z Dobšinej, kde bolo viac projektov z eurofondov a robila ich firma Sensim.

Aké projekty ste skúmali?

Projekty Regionálneho operačného programu na rekonštrukcie škôl, kultúrnych, sociálnych zariadení, centier miest, hasičských staníc. Realizovali sa v rokoch 2008-11, patrili pod ministerstvo výstavby, ktoré väčšinu času riadila SNS.

A čo ste zistili?

Vytypoval som si 88 projektov, pri ktorých sa Sensim uchádzal o externý manažment. Obce naň robili obstarávanie formou prieskumu trhu. Z toho v 87 prípadoch Sensim vyhral, v jednom to bola Star EU. Rozposlal som v tejto veci na obce infožiadosti, niektoré neodpovedali, takže spôsob pravdepodobnej manipulácie obstarávania alebo dohovoru viem preukázať v 67 prípadoch.

Ako?

Pri prieskume trhu mali obce povinnosť osloviť troch možných dodávateľov. Mená firiem, živnostníkov sa pritom opakujú dookola naprieč Slovenskom. Starostovia majú náhle vnuknutie, že oslovia presne rovnaké tri firmy z desiatok, ktoré poskytujú služby, a väčšinou vyhrá Sensim.

Ako také vnuknutie dostali?

Predpokladám, že príde zástupca firmy za starostom, primátorom a povie: môžeme vám napísať žiadosť o grant a vieme to aj vybaviť. Ponuka, ktorá sa nedá odmietnuť.

Čo je vlastne externý manažment?

Má slúžiť na to, aby firma manažovala projekt v súlade s európskymi pravidlami. Niekedy bola súčasťou aj príprava žiadosti o nenávratné finančné prostriedky.

Boli tie služby predražené?

Jednoznačne, Sensim aj Star EU išli vždy na najvyššiu cenovú hranicu. Star EU poskytovala externý manažment Rožňave pri asi miliónovom projekte za 32-tisíc eur. Podobne rovnaký projekt manažovala v Novej Bani iná firma za osemtisíc eur. Niekto sa na tom poriadne nabalil.

Išli tie peniaze na financovanie strán?

Či išli do straníckej kasy alebo niekam na Bahamy, to už neviem. Služby boli predražené a obstarávania, ktoré mali slúžiť na získanie kvality a najnižšej ceny, boli manipulované.

Rozhovor bol pôvodne publikovaný v týždenníku TREND dňa 20. októbra 2015 tu.

Štúdiu pravdepodobného ovplyvňovania verejného obstarávania služieb externého manažmentu projektov ako oprávnených nákladov v rámci nenávratných finančných prostriedkov (NFP) z eurofondov nájdete na stiahnutie vo formáte .PDF tu alebo v náhľade nižšie:

Navigácia