Ivan Kuhn: Výberové konanie sa dá urobiť aj naoko

Obsadenie vedúceho postu v Národnej diaľničnej spoločnosti v Prešove ministrovým švagrom by mal podľa Ivana Kuhna, analytika Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika, minister dopravy Ján Figeľ riadne vysvetliť.

Je v poriadku, keď sa na taký vedúci post dostane blízky príbuzný ministra dopravy?

Závisí to od toho, akým spôsobom bola funkcia obsadzovaná. Ak sa konal riadny konkurz, na ktorý sa prihlásil príbuzný ministra a spĺňal kvalifikačné podmienky najlepšie zo všetkých, môže v takejto funkcii byť. Ak sa však dostal na miesto vymenovaním bez konkurzu, potom je to veľmi sporné. Mal by sa k tomu vyjadriť sám minister, poskytnúť všetky tieto informácie, aby rozptýlil obavy. Nie cez hovorcu, ale priamo.

Strany súčasnej koalície vrátane KDH v minulosti také kroky svojich predchodcov ostro kritizovali.

Ak sa k tomu v minulosti vyjadrovali kriticky a teraz to robia, je to pokrytectvo. Bez ohľadu na predošlé vyjadrenia však ostáva základnou otázkou to, či bol riadny konkurz. A ak sa aj konal, za akých podmienok. Pretože konkurz sa dá urobiť aj naoko. Dozvie sa o ňom len obmedzené množstvo ľudí alebo len vybraní. Tiež môžu byť podmienky nastavené tak, že im vyhovie len jeden kandidát.

Konkurz sa však nekonal. Diaľničná spoločnosť priznala, že určila Štefana Ungradyho na funkciu, pretože NDS oslovil a presvedčil, že vie vyriešiť spornú stavbu obchvatu Svidníka.

Je zvláštne, ak niekto príde, povie, že pozná riešenie a dostane vedúci post v štátnej inštitúcii. Môže sa to stať v prípade, keď niekto dá návrh riešenia istého problému ministrovi a ten ho prijme ako poradcu. Obsadzovať takýmto spôsobom post vedúceho odboru v štátnej správe alebo štátnej firme je však absurdné. Národnej diaľničnej spoločnosti nič nebránilo urobiť na tento post riadne výberové konanie.

Podobné obsadzovania štátnych postov rodinnými príslušníkmi sa robili často aj v minulosti.

Je to bežná prax. No už sa to otočilo úplne naopak. Keď sa niekde ocitol príbuzný politika, hneď sa hovorilo, že je to forma korupcie alebo rodinkárstva. Slovensko je malá krajina, keď dvaja príbuzní robia v podobnej oblasti, jeden sa dá na politiku a druhý urobí kariéru, to ešte nemusí byť hneď rodinkárstvo.

Rozhovor bol pôvodne uverejnený v denníku Pravda dňa 16. októbra 2010.

Navigácia