K dnešnému výročiu paktu Molotov – Ribbentrop

Významné historické udalosti majú svoje dátumy. Zvyčajne presné. Niekedy ale chýbajú písomné záznamy a tak historici dátumy iba dedukujú. No a niekedy sa na dátumoch nedohodnú ani historici. A ani politici. A to napriek presným historickým záznamom.

Podľa ruských historikov a politikov sa II. svetová vojna v Európe skončila 9. mája 1945. Všetci ostatní za koniec druhej svetovej vojny v Európe považujú 8. máj 1945. Dôvody zrejme poznáte a ak nie, tak ich ľahko nájdete na internete.

Ale možno je to tým, že ruskí a tí ostatní historici a politici nehovoria o tej istej vojne. Lebo takmer celý svet hovorí o II. svetovej vojne, zatiaľ čo Rusi hovoria o Veľkej vlasteneckej vojne. Veľká vlastenecká vojna začala 22. júna 1941, keď hitlerovské Nemecko prepadlo Sovietsky zväz. Keď budete niekedy pozerať fotky alebo videá z osláv víťazstva nad fašizmom v Rusku (Deň Pabédy), všimnite si, že tie dátumy, ktoré sa objavujú na fotkách sú 1941-45, alebo rovno 22. 6. 1941 – 9. 5. 1945. Čo bolo pred 22. júnom 1941, to sa v Rusku nepočíta. To nie je boj proti fašizmu.

Ako by aj mohol byť, keď proti fašizmu v tom čase bojovala celá Európa s výnimkou Sovietskeho zväzu. Len si to zosumarizujme. 1. 9. 1939 bolo Poľsko napadnuté hitlerovským Nemeckom. V apríli 1940 nacistické Nemecko uskutočnilo inváziu do Dánska a následne do Nórska. 10. mája 1940 Nemecko zaútočilo na Belgicko, Luxembursko, Holandsko a Francúzsko. V júli 1940 Nemecko začalo bombardovať Veľkú Britániu.

Čo v tom čase robil Sovietsky zväz? ZSSR v tom čase nebojoval. Presnejšie, nebojoval proti fašizmu. 23. augusta 1939 bol v Moskve, za prítomnosti Stalina podpísaný Pakt Ribbentrop – Molotov. Oficiálne pakt o neútočení. V utajených protokoloch si však komunistický Sovietsky zväz s nacistickým Nemeckom rozparcelovali Európu. Na základe týchto dohôd s fašistami 17. septembra 1939 sa Sovietsky zväz pridal k nacistickému Nemecku a začal inváziu do Poľska. 30. novembra 1939 Sovietsky zväz zaútočil na Fínsko. V roku 1940 Sovietsky zväz okupoval Estónsko, Lotyšsko a Litvu. V tom istom roku Sovietsky zväz okupoval aj Besarábiu (v tom čase časť Rumunska, dnes viac-menej Moldavsko).

To sú fakty, ktoré si treba pripomínať. Pretože v minulosti v Sovietskom zväze a dnes v Ruskej federácii sa desiatky rokov pracovalo a pracuje na tom, aby sa na ne zabudlo. A pripomínali si a pripomínajú si iba Veľkú vlasteneckú vojnu, ktorá začala 22. júna 1941 a víťazstvo Sovietskeho zväzu (Ruska) nad fašizmom 9. mája 1945.

Lenže medzi fašizmom a komunizmom nie je takmer žiadny rozdiel. A medzi tým, ako sa k svojim susedom správal Sovietsky zväz a ako sa k svojim susedom správa Ruská federácia tiež nie je takmer žiadny rozdiel.

Nie je náhoda, že tento deň si od roku 2008 pripomíname ako Európsky deň obetí stalinizmu a nacizmu.

PS: Podľa niektorých historických údajov k podpisu Paktu Ribbentrop – Molotov nedošlo 23. augusta 1939, ale až po polnoci, teda 24. 8. 1939.

Navigácia