Kríza? Nevadí! Štát platí… (Glosa)

Prišli ste o prácu? Nevadí, štát Vás zamestná v nejakom tom sociálnom podniku a umelo tak bude držať zamestnanosť. Okrúhle výročie Novembra 1989 si pripomenieme znovuzakladaním štátnych podnikov. To je jedno, že tie komunistické v trhových podmienkach krachli, tieto naše sociálne budú efektívne. Videné z pohľadu plnenia vreciek ich „manažmentov“ – zástupcov miestnych straníckych kádrov – celkom isto.

Zamestnávate ľudí a máte problém s odbytom výrobkov a vysoké mzdové a odvodové náklady na zamestnanca Vás kvária a nútia prepúšťať? Nevadí, štát Vám a Vašim zamestnancom prispeje na sociálne a zdravotné odvody. Čo vravíte? Lepšie a logické by bolo plošne znížiť odvody? Ešte to tak! Naša múdra vláda sama rozhodne, komu ich de facto zníži!

Stratili ste pracovné miesto vo fabrike, ktorá na vytvorenie Vášho fleku dostala v minulých rokoch stimuly od vlády? Nevadí, zamestnajte sa v inej podobnej firme, vláda opäť mieni poskytovať podporu na vytvorenie pracovného miesta tohto typu.

Nepoistili ste sa pre prípad neschopnosti splácať hypotéku a hrozí Vám, že budete mať problémy pri jej splácaní? Nevadí, štát to za Vás zaplatí. Vravíte, že Vy ste sa správali zodpovedne a nezadlžovali ste sa v dobe rozprávkového rastu „slovenského tigra“ nad svoje pomery? Tak Vám treba, i z Vašich daní sa budú splácať hypotéky tých druhých, menej zodpovedných.

Platíte koncesionárske poplatky i za STV 3, kde doteraz väčšinu času vysielali len monoskop či videotext? Nevadí, štátna televízia možno pre Vás podobný program bude vysielať i na STV 4. Hádam len nechcete, aby princ našej slovenskosti, jeho blahorodie Maďarič priznali, že na ten športový kanál spláchli tie desiatky miliónov zbytočne.

Platíte dane, z ktorých ministerstvá cez neverejné obstarávania typu „nástenkových tendrov“ posúvajú miliardy firmám spriazneným s ľuďmi z vládnych strán? Nevadí, o úsporách a transparentnosti v obstarávaní budú zástupcovia ľudu vo vedení štátu naďalej len naprázdno hubu drať.

Kupujete slovenské potraviny, hoc sú i drahšie? Nevadí, podporíte tak našich poľnohospodárov, hádam len nechcete, aby nám traktormi začali blokovať cesty tak, ako ich komunistickí spolubratia v Grécku či Francúzsku.

Aj vo Vašej obci či meste si miestni činovníci v samospráve naďalej neodôvodnene prihadzujú státisícové odmeny, pričom Vy platíte stále vyššie miestne dane? Nevadí, utiahnite si opasky namiesto nich!

Pociťujete na Slovensku nedostatok diaľnic a rýchlostných ciest? Nevadí, vláda ich za pomoci PPP projektov draho vybuduje. Raz, niekedy, možno, ale predsa, snáď. A ako bonus do balíčka prihodí i o pár miliárd predražený mýtny systém. Je kríza, rozhadzujme! Teda, my nie, my len pekne šetrime rodinné rozpočty, aby štát mal z čoho rozhadzovať.

Máte pocit, že tento štát spravuje nekompetentná zberba? Nevadí, i v iných štátoch sú pri moci podobní umelci. A nezúfajte, ak preferencie strán nepostihne podobné zemetrasenie ako číselká o hospodárskom raste, po ďalších voľbách bude ešte lepšie! Spite sladko.

Autor je analytik KI.

Článok bol publikovaný v Konzervatívnych listoch 02/2009.

Navigácia