Odsúdenie konania polície a pokračovanie protestov

<strong>Mimovládne organizácie odsudzujú konanie slovenskej polície počas demonštrácií pred prezidentským palácom a žiadajú, aby sa zasadila za ochranu svojich občanov a právneho štátu.</strong>    Polícia podľa mimovládnych organizácii neadekvátne zasiahla proti slovenským aktivistom,  ktorí pokojným spôsobom chceli upozorniť na porušovanie ľudských práv v Číne. Približne hodinu pred príchodom  čínskeho prezidenta  do Prezidentského paláca, čínsky uvítací výbor, čínske spolky na Slovensku a Číňania, ktorí prišli do Bratislavy organizovane autobusmi z Viedne, bránili demonštrantom pokojne vyjadriť svoj názor. Čínski prívrženci komunistického režimu  a predstavitelia silových zložiek ČĽR mali dianie na Hodžovom námestí plne pod kontrolou a slovenská polícia sa násiliu zo strany Číňanov prizerala a zasahovala až po niekoľkonásobnom vyzvaní zo strany slovenskej verejnosti, ktorá sa protestov zúčastnila.     Odsudzujeme, že v slobodnej krajine, akou je Slovensko, sa  polícia nezastane svojich občanov a dovolí, aby im obyvatelia krajiny, ktorá je najväčším porušovateľom ľudských práv na svete, znemožňovali pokojne vyjadriť svoj názor (súvisiace informácie <a href=

Mimovládne organizácie odsudzujú konanie slovenskej polície počas demonštrácií pred prezidentským palácom a žiadajú, aby sa zasadila za ochranu svojich občanov a právneho štátu.

Polícia podľa mimovládnych organizácii neadekvátne zasiahla proti slovenským aktivistom, ktorí pokojným spôsobom chceli upozorniť na porušovanie ľudských práv v Číne. Približne hodinu pred príchodom čínskeho prezidenta do Prezidentského paláca, čínsky uvítací výbor, čínske spolky na Slovensku a Číňania, ktorí prišli do Bratislavy organizovane autobusmi z Viedne, bránili demonštrantom pokojne vyjadriť svoj názor. Čínski prívrženci komunistického režimu a predstavitelia silových zložiek ČĽR mali dianie na Hodžovom námestí plne pod kontrolou a slovenská polícia sa násiliu zo strany Číňanov prizerala a zasahovala až po niekoľkonásobnom vyzvaní zo strany slovenskej verejnosti, ktorá sa protestov zúčastnila.

Odsudzujeme, že v slobodnej krajine, akou je Slovensko, sa polícia nezastane svojich občanov a dovolí, aby im obyvatelia krajiny, ktorá je najväčším porušovateľom ľudských práv na svete, znemožňovali pokojne vyjadriť svoj názor (súvisiace informácie tu).

Vyzývame najvyšších ústavných činiteľov, aby bránili práva, ktoré sme si v zápase za slobodu pred dvadsiatimi rokmi vybojovali a nedovolili príslušníkom silových zložiek iného štátu preberať kontrolu nad dianím na Slovensku. Žiadame, aby sa slovenská polícia verejne ospravedlnila zadržaným slovenským občanom, ktorým prívrženci čínskeho režimu znemožnili demonštrovať a žiadame, aby boli potrestaní vinníci fyzických útokov na členov hnutia Falun Gong.

Vyzývame súčasne verejnosť, aby sa pripojila k pokračujúcim protestom, ktoré sú naplánované na dnes o 10.30 hod. pred Úrad vlády SR (lokalizácia podľa mapy tu), kde by mal čínskeho prezidenta privítať premiér. Súčasne poskytneme médiám svoje stanoviskok ku konaniu polície.

OZ Človek v ohrození
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Amnesty International
Slovenská asociácia Falun Gong

V Bratislave dňa 18. júna 2009

Mediálne výstupy:

19. jún 2009

SME.sk: Ondrej Dostál: Polícii sme museli odovzdať aj šnúrky od topánok

SME.sk/SITA: Chua prijal premiér, aktivisti protestovali

.týždeň: Video: Ondrej Dostál o dnešnom proteste na Námestí slobody

Spustiť video

TA3: Protest proti nedodržiavaniu ľudských práv v Číne

SME: Čínski muži v čiernom Kaliňákovi neprekážali

TA3: Robert Kaliňák: Reči o čínskych agentoch sú smiešnou špekuláciou

TA3: Tlačová beseda: Robert Kaliňák o zásahu polície proti demonštrantom

20. jún 2009

Veľká Epocha: Slovenský ministr vnitra si nevšiml tajných agentů – všichni ostatní ano

SME: Jeremy Irons kritizoval postup slovenskej polície počas čínskej návštevy

22. jún 2009

SME: Čína tu mala neslušných diplomatov

Navigácia